Cemal Özdemir tahliye edildi

26 Mayıs 2021 Çarşamba

Cemal Özdemir tahliye edildi

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Sur Belediyesi Eş Başkanı Cemal Özdemir’in ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklu yargılandığı davadan tahliye kararı çıktı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 16 Kasım’da ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanan Sur Belediyesi’nin HDP’li Eş Başkanı Cemal Özdemir’in yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Özdemir’in tutuklu geçirdiği süreyi ve delillerin toplanmış olmasını göz önünde bulundurarak tahliye edilmesine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 21 Aralık 2019’da görevden alındıktan sonra yerine kayyum atanan Sur Belediyesi Eş Başkanı Cemal Özdemir, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç duruşmada hazır bulundu.

Yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirildiği belirtilen bir dokümanda adı yer aldığı için ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla suçlanan Özdemir, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu. İddia makamı ise Özdemir’in tutukluluğunun devamı yönünde karar verilmesini talep etti.

“MÜKERRER YARGILANMA SEBEBİYLE DAVA REDDEDİLSİN”

MA’da yer alan habere göre, Özdemir’in avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç, müvekkillerinin sadece isminin bir dokümanda geçmesi nedeniyle ‘örgüt üyesi’ olarak suçlanamayacağını ifade etti. Avukat Kılınç, Özdemir’in daha önce Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığını ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini, aynı suçlamayla yargılanmasının mükerrer yargılanma olacağını belirterek, davanın reddini istedi. Kılınç, müvekkilinin tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak, tahliye edilmesini istedi.

BÖLGE MAHKEMESİNİN KARARI BEKLENECEK

Mahkeme, davanın reddine ilişkin talebi, Özdemir’in yine ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen davanın Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararına göre değerlendirilmesine karar verdi.  Mahkeme, delillerin toplanmış olmasını ve Özdemir’in tutuklu geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’e erteledi.

Benzer Haberler