Cemal Kaşıkçı davası resmen Suudi Arabistan’a devrediliyor

1 Nisan 2022 Cuma

Cemal Kaşıkçı davası resmen Suudi Arabistan’a devrediliyor

Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Kaşıkcı’nın cansız bedeninin parçanalarak ortadan kaldırıldığı iddia edildi. Kaşıkçı cinayetine ilişkin olarak Türkiye’de görülen 26 sanıklı dava Adalet Bakanlığı’nun ‘uygun görmesiyle’ Suudi Arabistan adli makamlarına devrediliyor.

Adalet Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı davanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrini uygun gördü.

Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Kaşıkçı davasına bakan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine kovuşturmanın Suudi Arabistan makamlarına devri konusundaki görüşünü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Görüş yazısında, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayına ilişkin olarak İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yürütülen kovuşturmanın, 6706 sayılı Cezai Konularda Uluslararası Adli İş Birliği Kanunu’nun 24. maddesinin 2. fıkrası uyarınca Suudi Arabistan makamlarına devri hususunda Bakanlıktan görüş talep edildiği hatırlatıldı.

İKİ ÜLKENİN TARAF OLDUĞU SÖZLEME VEYA ANLAŞMA YOK

Ceza kovuşturmalarının devredilmesine ilişkin her iki ülkenin birlikte taraf olduğu herhangi bir sözleşme veya ikili anlaşma bulunmadığına işaret edilen görüş yazısında, bununla birlikte, 6706 sayılı Kanun’un “Soruşturmanın veya Kovuşturmanın Devri” başlıklı 23. maddesinin 2. fıkrasında “Milletlerarası anlaşma bulunmaması halinde, mütekabiliyet ilkesi esas alınarak bu kanun çerçevesinde soruşturma veya kovuşturmalar devredilebilir veya devralınabilir.” hükmünün yer aldığı belirtildi.

Ayrıca Kanun’un 24. maddesine göre, üst sınırı bir yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yürütülen soruşturma ve kovuşturmaların, sanığın yabancı bir devletin vatandaşı olması nedeniyle Türkiye’de hazır bulundurulamaması veya adli yardımlaşma yoluyla savunmasının alınamaması hallerinde devredilmesi imkanının bulunduğu aktarılan görüş yazısında, şunlar kaydedildi:

“Kovuşturma kapsamında yargılanan sanıklar hakkında iade talebinde bulunulmasına rağmen, mezkur talebe Suudi Arabistan makamlarınca olumsuz yanıt verilmiş olması nedeniyle 6706 sayılı Kanun’un 24. maddesinde yer alan şartların mevcut olduğu değerlendirilmekte olup, bu itibarla kovuşturmanın Suudi Arabistan adli makamlarına devri Bakanlığımızca da uygun görülmüştür.”

BOZDAĞ BUGÜN AÇIKLAMIŞTI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde yargı muhabirleriyle bir araya geldiği toplantıda, Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredileceğini açıklamıştı.

ÇAVUŞOĞLU’NUN ‘NORMALLEŞME’ AÇIKLAMASINDAN SONRA…

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Mart’ta katıldığı bir TV programında Türkiye ve Suudi Arabistan’ın ilişkilerinin normalleşmesi konusunda ‘önemli adımlar var’ dedi. Çavuşoğlu’nun bu açıklamasından sonra Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredilmesi dikkat çekti.

Adalet Bakanı Bozdağ’dan Cemal Kaşıkçı ve Sedat Peker açıklaması

Benzer Haberler