Cemal Enginyurt, iki isim vererek Erdoğan’ı uyardı: Kuyunu kazdı

25 Mart 2022 Cuma

Cemal Enginyurt, iki isim vererek Erdoğan’ı uyardı: Kuyunu kazdı

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, seçim kanunuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Enginyurt, “Sayın Erdoğan, Feti Yıldız ile Hayati Yazıcı kuyunu kazdı. Bu seçim sistemi AK Parti’nin sonunu hazırlar.” ifadesinde bulundu.

Seçim Kanunu’nda değişik öngören teklif hakkında açıklama yapan Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ve AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı tarafından hazırlanan teklifin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kuyusunu kazdığını” savundu.

TBMM’den basın toplantısı düzenleyen Cemal Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Feti Yıldız ile Hayati Yazıcı kuyunu kazdı. Bu baraj sistemi bu seçim sistemi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonunu hazırlayacaktır. Sonunuz geldi. Kendi elinizle sonunuzu getirdiniz” dedi.

Enginyurt’un açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Bugün Brüksel’de Sayın Cumhurbaşkanımız. Muhalefete “Biden’ın çocukları” diyerek hakaret ettiler. Muhalefeti “Biden’cı olmak”la suçladılar. Ama bugün maalesef Brüksel’de “Biden ile ayak üstü de olsa görüşebilir miyiz” diye bir mücadele içerisindeler.

‘BİRİ BİZİ AYDINLATMALI’

Sayın Cumhurbaşkanı Avrupa’yı baştan başa bize düşman etti. “Ey Almanya, ey Hollanda, ey Amerika, ey Birleşik Arap Emirlikleri, katil Arabistan, darbeci Sisi” dedi. Ve bugün geldiğimiz nokta da son 10 gündür hatta son bir aydır müthiş bir değişim yaşanıyor. Biri bizi aydınlatmalı. Biri bize şunu söylemeli. Hollanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanı’nı Hollanda’ya sokmaz iken ne oldu da birdenbire tekrar Hollanda ile kardeş olduk? Fransa bizi en ağır ithamlarla suçlarken, Avrupa Birliği’nden atılmamızı isterken, bugün ne oldu da Fransa ile bir olduk?

‘BİRDENBİRE BU DOSTLUK BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR’

Amerika, Biden adeta bir suç şebekesi gibi ilan edilirken bugün ne oldu da Biden ile görüşüyoruz? Birleşik Arap Emirlikleri şerefsiz, katil, hain, FETÖ’cü, FETÖ’yü desteklerken bugün nasıl kardeşimiz oldu? Darbeci Sisi bugün nasıl kardeşimiz oldu? Sayın Cumhurbaşkanı “Ben burada olduğum müddet içerisinde bu İsrail ile bir araya gelmeyeceğiz” derken bugün ne oldu da Herzog kırmızı halı ile karşılandı? İsrail yeniden dost devlet oldu. “Biz kimse ile düşman olunsun” demiyoruz. Bunları da düşman zaten muhalefet olarak biz yaratmadık. Bunların düşmanlıklarının sebebi de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı. Ama birdenbire bu dostluk bizi endişelendiriyor. Ne oluyor? Acaba neyin tavizini verdik tekrar.

‘MEMLEKETİN GELDİĞİ HALE BAKIN’

(Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’un, kırmızı ete yapılan yüzde 48’lik zam için “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık” açıklaması) Bir ülke düşünün ki kuyruklar fazla diye ete yüzde 48 zam yapılıyor. Memleketin geldiği hale bakın. Ne Cumhurbaşkanı sesini çıkarıyor ne de başkaları sesini çıkarıyor.

‘KENDİ ELİNİZLE KENDİ SONUNUZU GETİRDİNİZ’

(Seçim Kanunu’nda değişiklik teklifi) Baraj yüzde 7’ye düşürülmüş böylece büyük bir lütufta bulunmuşlar güya demokrasinin önünü açmışlar. 20 yıl önce Sayın Erdoğan televizyonlarda gezerken “Baraj yüzde 1 olmalı” diyordu. Şimdi yüzde 7’ye düşürmüş. Ne zaman? Tam 20 yıl sonra. Ben sizler aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanı’nı uyarıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Feti Yıldız ile Hayati Yazıcı kuyunu kazdı. Bu baraj sistemi bu seçim sistemi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonunu hazırlayacaktır. Sonunuz geldi. Kendi elinizle sonunuzu getirdiniz.

‘BARAJ YÜZDE 3’E DÜŞÜRÜLSÜN’

Cumhur İttifakı olarak yüzde 30’u geçemezsiniz. Yüzde 30 ile de çıkaracağınız vekil sayısı 200-250 arasında kalır ve Meclis’teki çoğunluğu kaybedersiniz. Cumhurbaşkanlığı’nı zaten kaybettiniz. Çünkü yüzde 50 artı 1 oradaki baraj. Seçim sistemindeki barajı yüzde 7’ye düşürmek ne işinize yarıyor. Burada maksadınız Millet İttifakı’nı bölmek, parçalamak. Böyle bir niyet içindesiniz. Ama bunda başarılı olamazsınız. Niyetiniz hakikaten Millet İttifakı’nı bölmek, parçalamaksa partilerin ayrı ayrı seçime girmesiyse niyetiniz, o zaman ben yasa Meclis’e gelmeden bir öneride bulunayım. Yüzde 3’e düşürün o zaman.

Benzer Haberler