Bütçe görüşmelerinde ‘Yalan’ ve ‘Palavra’ şarkılarını açmıştı; TİP milletvekili Kadıgil’e kınama cezası

18 Aralık 2021 Cumartesi

Bütçe görüşmelerinde ‘Yalan’ ve ‘Palavra’ şarkılarını açmıştı; TİP milletvekili Kadıgil’e kınama cezası

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşması sırasında, hoparlörden “Yalan” ve Palavra” şarkıların dinleten Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil’e kınama cezası verildi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin son gününde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, hükümetin bütçe görüşmelerinin başladığı günden bu yana, iki aylık süreçte yaptıklarını anlattığı sırada gerginlik yaşandı. TİP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil, kablosuz bir hoparlörle “Yalan” ve “Palavra” şarkılarını dinletti. Kadıgil’in şarkı dinlettiği anları ise TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, sosyal medyada canlı olarak yayınladı. Fuat Oktay, “Tahammülsüzlüğünüzün göstergesidir bu, millete verdiğimiz hizmete tahammülsüzlüğünüzün en net göstergesidir. Bu bana değil, Hükûmetimize değil, milletimize saygısızlıktır” dedi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Genel Kurulun çalışma düzenini bozmayalım lütfen” dedi.

Bu sırada Kadıgil, “Sinirlenmeye devam edin Sayın Oktay, bize söz hakkı veren yok, şarkıyla türküyle anlatıyoruz” diye bağırdı. Oktay ise “Siz oynamaya devam edin” dedi.

Şentop, bu sırada, “Sizi ikaz ediyorum, yoksa disiplin cezası tatbik edeceğim” uyarısını yaptı. Tartışmanın devam etmesi üzerine, Şentop; “Kınama cezası gerektiren bir durum, oya sunacağım. Lütfen, ikaz ediyorum ikinci defa” dedi. Kadıgil ise “Beni cezalandırmak zorunda mı kalacaksınız yoksa Sayın Başkan?” dedi. Oktay konuşmasına, Kadıgil ise şarkı dinletmeye devam etti.

Şentop, kınama cezasını düzenleyen Meclis İçtüzüğü maddesini okurken; Kadıgil savunma talep etti. Ancak Şentop, Kadıgil’e kınama cezası verilmesini oya sundu. Kadıgil, tekrar savunma hakkını talep etti. Kadıgil’e kınama cezası verilmesi kabul edildi.

Meclis’teki kavganın nedenini Sera Kadıgil açıkladı

Benzer Haberler