Bülent Arınç’tan yeni Soros açıklaması

26 Ekim 2021 Salı

Bülent Arınç’tan yeni Soros açıklaması

Bülent Arınç, yeniden gündem olan Soros açıklamalarına ilişkin paylaşımda bulundu: “Bu ifadelerin kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır.”

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu eski üyesi Bülent Arınç, George Soros’un 2002’de kurduğu Açık Toplum Vakfı’nın araştırmalarını kullandıklarını ve o dönem Türkiye Danışma Kurulu Başkanı olan Nafiz Can Paker ile birçok kez görüştüklerini söylemişti. Yeniden gündem olan o sözlere ilişkin Arınç, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Söz konusu ifadeleri yaklaşık bir yıl önce kullandığını hatırlatan Arınç, “Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır” dedi. İfadelerinin hiç kimse cevap niteliğini taşımadığını belirten Arınç, şunları kaydetti:

“İFADELERİM HİÇ KİMSEYE CEVAP DEĞİL”

“Sosyal medya ve bazı basın yayın kuruluşlarında Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü ve TESEV ile ilgili kullandığım ifadelerin gündeme getirildiğini görüyorum. Söz konusu ifadeler yaklaşık bir yıl önce TV5 ekranlarında katıldığım bir programa aittir ve hiç kimseye cevap mahiyeti taşımamaktadır.

“SADECE BİR YAŞANMIŞLIĞI AKTARDIM”

Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır. Ne kimseyi suçlama, ne de kimseyi aklama çabası içerisindeyim. Sadece bir yaşanmışlığı aktardım. O programda da ifade ettiğim gibi iktidarımızın ilk döneminde TESEV’in yaptığı araştırmaları göz önünde bulundurur; temsilcileri ile görüşür, fikirlerini de muteber olarak değerlendirirdik.

“TEK MUHATAP BEN DEĞİLİM”

Nitekim Açık Toplum Enstitüsü’nün o dönemki Danışma Kurulu Başkanı Can Paker de programın ardından bana gönderdiği bir mesaj ile kendisi ve kurumu hakkında sarf ettiğim cümleleri onaylamış ve bana teşekkür etmiştir. Tüm bunlar bir kenara, bu konunun tek muhatabı ben değilim. O dönem ortaya koyduğumuz politikaların karar vericileri ve uygulayıcıları olarak tüm çalışma arkadaşlarım da bu durumun şahididir.”

NE OLMUŞTU?

George Soros’un 2002’de kurduğu Açık Toplum Vakfı’nın araştırmalarını kullandıklarını ve o dönem Türkiye Danışma Kurulu Başkanı olan Nafiz Can Paker ile birçok kez görüştüklerini söyleyen konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı ve bu ifadeleri yeniden gündem olmuştu:

“Soros’la ilgili de şeyler var. Tabii bu benim kabul edemediğim şeyler. Soros bir ara Açık Toplum diye muteberdi. Bunun Türkiye’deki temsilcisi Can Paker’di. Can Paker o zaman vakıfta bulunurdu. Vakfın yaptığı araştırmaları da biz done olarak kullanırdık. Paker, Etyen Mahçupyan ve diğer araştırmacılarla birlikte bana belki beş defa gelmiştir. O zaman baş tacı ettiğimiz şu anda da bir yerlerde başı olan bir insanın ‘vay Sorosçu’ diyerek bir kısım insanların suçlanması yanlış. Kendimize bir saygımız olmalı. Mesela ben hükümetteyken yaptığımız her şeyi savunurum, bugün de savunurum. Neden çünkü bunu beraber, inanarak yaptık.”

Bülent Arınç’ın sözleri gündemde! Soros baştacımızdı

Benzer Haberler