Bu seçimde kaç oy kullanacağız? İşte oy pusulası renkleri ve anlamları

Yayın tarihi: 30 Mart 2024 Cumartesi 1:31 pm - Güncelleme: 30 Mart 2024 Cumartesi 1:31 pm

Haber: Cemre Durmuş

Türkiye yarın sandık başına gidiyor. Seçmenler büyükşehirlerde 4, büyükşehir olmayan illerde 4 ve köylerde 2 pusulaya oy kullanacak.

31 Mart pazar günü düzenlenecek yerel seçimlerde, büyükşehir, il, ilçe, belde belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, köy ve mahalle muhtarları belirlenecek. Seçimlere 34 siyasi parti katılacak; 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı seçilecek.

BÜYÜKŞEHİRLERDE 4, KÖYDE 2 PUSULA

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclisi üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verilecek. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy verilecek.

OY PUSULASI RENKLERİ VE ANLAMLARI

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “beyaz”, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula “turuncu”, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “mavi”, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise “sarı” renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Türkiye yarın sandık başında: Oy verme saatleri hangi illerde farklı?

Geceleri 10 bin nüfusa ulaşan mahallede 83 seçmen oy kullanacak

Kaynak: TELE1