Boğaziçi Üniversitesi önündeki protestoya polis müdahalesi: Gözaltılar var!

1 Şubat 2021 Pazartesi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına karşı öğrencilerin düzenlediği protestoya polis yine müdahale etti. Öğrencilerin Hisarüstü’nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermezken, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler’de müdahale edildi. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Cumhurbaşkanlığı kararıyla AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasına karşı öğrencilerin düzenlediği protestoya polis yine müdahale etti.

Öğrencilerin Hisarüstü’nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermezken, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler’de müdahale edildi. Boğaziçi Dayanışması, Etiler’deki müdahalede çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Okul içerisine polis girmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri rektörlük önüne yürüdü.

Etiler’de gözaltına alınan öğrencilerin Koç Dayanışması, Yıldız Dayanışması ve diğer gruplardan olduğu öğrenilirken, 20’den fazla kişinin gözaltına alındığı belirtildi. İstanbul Valiliği’nden ya da Emniyet Müdürlüğü’nden ise şu ana kadar olaylarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okulun polis ablukasına alınmasının ve dışarıya çıkmalarının engellenmesinin ardından, Rektörlük binasının etrafında toplandı. Öğrenciler, Melih Bulu ile görüşme talep ediyor.

HDP’Lİ KEMALBAY: 35-40 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da öğrencilere destek için üniversite kapısına geldi. Polis amiri, Kemalbay’ı “kalabalığın kendisi yüzünden olduğu”nu söyledi. Öğrencilere desteğe gelen Kemalbay’ın verdiği bilgiye göre üniversiteye gelmek isteyen 35-40 öğrenci Etiler’de gözaltına alındı.

İki Boğaziçili öğrenci tutuklandı!

GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER BAYRAMPAŞA DEVLET HASTANESİ’NDE

Öğrenci Kolektifleri adında bir sosyal medya hesabı  yaptığı paylaşımda, gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerin Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cuma günü öğrenciler tarafından hazırlanan bir sergide, üzerinde Kabe’nin de olduğu bir resmin yer almasının ardından iki öğrenci tutuklandı. Tutuklananların Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olduğu açıklandı. “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alınan diğer 3 kişiden biri serbest bırakıldı, ikisi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Üniversite öğrencileri, tutuklamalar sonrası bugün protesto eylemi çağrısı yaptı. Çağrıda, “Milli ve dini hassasiyetler bahane edilerek arkadaşlarımız tutuklanırken göz önüne alınmayan Covid tedbirleri bugün uygulanacakmış. Basın açıklamamızı yasaklamak için Covid bahane olarak kullanılmaktadır. Basın açıklamamız yasaklanamaz!” denildi.

VALİLİK PANDEMİYİ ‘GEREKÇE’ GÖSTERDİ

İstanbul Valiliği ise çağrı sonrası, “eylem yasağını” hatırlatan bir açıklama yayımlamıştı. Yazılı açıklamada, 5 Ocak 2021 tarihinde alınan kararla koronavirüs salgını gerekçesiyle toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, açık hava toplantısı gibi etkinliklerin 1 ay süreyle yasaklandığını hatırlatılmıştı: “Şehrimizde büyük bir gayret ve özveriyle sürdürdüğümüz salgınla mücadelenin kesintiye uğramaması için, bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz… Bahsi geçen etkinlik çağrıları, halihazırda devam eden salgınla mücadele önlemlerimizi ihlal ederek, kamu sağlığını tehlikeye atacaktır.”

Fuat Ergin’den Boğaziçi Üniversitesi’ne destek şarkısı

 

Benzer Haberler