Boğaziçi Üniversitesi’ne kelepçe

4 Ocak 2021 Pazartesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’ya tepkiler sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Kayyum rektörü kabul etmiyoruz” diyerek rektörlük binasının kapısını mühürledi. Polis, Güney Kampüs’e girmek isteyen öğrencilere müdahale etti, gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

AKP’den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanması Boğaziçili öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrencilerin üniversitenin rektörlük binasına astığı mühürde, “Bu Bina AKP’li Melih Bulu’nun Rektör Atanması Sebebiyle Boğaziçi Öğrencileri Tarafından Mühürlenmiştir!” ifadesi yer aldı.

Öğrenciler eylemin başlamasıyla birlikte alkışlar eşliğinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs kapısına gelerek “Kayyum rektör istemiyoruz”, “AKP elini üniversitelerden çek” sloganları attılar.

Burada yapılan basın açıklamasında da “Kayyum rektörü kabul etmiyoruz” denilerek talepler sıralandı;

– Tüm üniversitelerdeki kayyum rektörlerin istifası, tüm rektörlerin demokratik yöntemlere uygun olarak seçilmesi

– Akademisyenlerin acilen yeni seçim düzenlemesi

“Bu demokratik tavır ve zorunluluğun bütün üniversitelerde yer bulması için hem diğer üniversitelerden öğrenci arkadaşlarımızı hem de mezunlarımızı bize destek olmaya çağırıyoruz.”

ÖĞRENCİLERDEN BOYKOT KARARI

Polis ablukası altında Hisarüstü’nde toplanan öğrenciler, yarın (5 Ocak Salı) dersleri boykot edeceklerini, eyleme ise çarşam günü devam edeceklerini açıkladı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ, GÖZALTI YAPTI

Polis Güney Kampüs’e girmek isteyen öğrencilere müdahale etti, bazı öğrencileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

GÜNEY KAMPÜSÜ KAPISINA KELEPÇE!

Polis, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’ne öğrencilerin girişini engellemek için kapıya kelepçe taktı.

 

 

AKADEMİSYENLER SIRTLARINI DÖNDÜ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadığı Melih Bulu için tepkiler sürüyor. Dün öğrencilerin protestosunun ardından bugün de akademisyenler devir teslim töreninde Melih Bulu’ya sırtlarını döndü.

Benzer Haberler