Birazcık onurun varsa istifa et! Sağlık çalışanlarını suçlayan Zonguldak Valisi’nden skandal açıklamalar

18 Nisan 2020 Cumartesi

Daha açıkladığı sayının dün mü önceki gün mü bilmediğini söyleyerek ciddiyetsiz sözlerle toplantıya başlayan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, sağlık çalışanlarını suçladı. Vali Bektaş, “Sağlıkçıların bize getirdiği yük olmasaydı Koronavirüs bu kadar yayılmazdı” dedi.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ahmet Saltık’tan korona ölüm verileriyle ilgili dikkat çeken açıklama: Sahadan çok fazla bilgi alıyorum

‘FATURAMIZI AĞIRLAŞTIRDILAR, YETERİ KADAR DİKKATLİ DAVRANMADILAR’ SUÇLAMASI

Zonguldak’taki son durumu aktarırken verdiği rakamların hangi güne ait olduğunu bilmeyen Vali Bektaş,  şu açıklamada bulundu:

“Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize götürdüğü yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu gerçekten zor oldu. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar, hem bizi sıkıntıya soktular. Bunun da artık azalacağını varsayıyoruz. Onlar bizim kahramanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar ama yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz.”

Riskli bölgeler neresi? Uygulama yayınlandı. Artık telefondan takip edebilirsiniz

TEPKİLERİN ARDINDAN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDI

Gelen tepkiler üzerine Vali Bektaş, yaptığı açıklamasıyla amacının sağlık çalışanlarını üzmek olmadığını savunarak “Açık yüreklilikle özür diliyorum” dedi.

Zonguldak Valisi Bektaş’ın ‘Sağlıkçıların sisteme yük teşkil ettiği’ sözlerine doktordan yanıt

Vali Bektaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“17 Nisan tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır. İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır. Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken, sayın Sağlık Bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99’uk bir başarıyı yakalayarak tabloyu neredeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır.

Koronavirüs’ün yayılmasından sağlıkçıları sorumlu tutan Zonguldak Valisine TTB’den tepki

Konunu bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

Biraz gecikmeli de olsa bu işi başaracağımıza umudumuz tamdır.”

Zonguldak Valisi’ne hekimlerden yanıt

‘ÖZÜR YETMEZ, İSTİFA ET’

Öte yandan açıklamanın ardından Zonguldak Valisi Bektaş’a “Özür dilemez, istifa et” tepkisi geldi.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın skandal sözlerine ‘Özür yetmez, istifa et’ tepkisi

Ankara’daki koronavirüs hastalarının tedavisi görüntülendi… Yoğun bakımdan acile süreç nasıl işliyor?

Benzer Haberler