Bingöl’de gerici grup tekbir getirerek polise saldırdı

Yayın tarihi: 28 Aralık 2021 Salı 12:13 am - Güncelleme: 28 Aralık 2021 Salı 7:38 am

Bingöl’de polis, siyasal islamcı bir örgüte yakın olduğu öne sürülen Tevhid Kitabevi’ne baskın düzenledi. Kitabevinin kapatılmasına karşı çıkan gerici grup tekbir getirerek polise saldırdı.

Bingöl Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan Tevhid Kitabevi’ne polis tarafından baskın düzenledi.

Kitabevinin kapatılmasını isteyen polisler ile gerici gruplar arasında başlayan tartışma çatışmaya dönüştü. Grup, emniyet güçlerine karşılık verince ortalık savaş alanına döndü. Olay yerine çok sayıda ekip sevk edilirken grubun dağılmaması üzerine polis havaya ateş açtı.

TEKBİR GETİREREK SALDIRDILAR

Polisin dağılın uyarılarına karşı çıkan grup, tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine tekbir getirerek polis ekiplerine saldırdı. Havaya ateş açarak karşılık veren polis ekiplerinden 3 kişi çıkan saldırıda yaralandığı iddia edildi.

CHP Bingöl İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas Tele1‘e konuşarak olayla ilgili şunları söyledi:

“Benim olduğum sokakta olay oldu. Bayağı bir kalabalık vardı. Polise sordum ‘hanımefendi bir şey yok’ deyince yoluma devam ettim. İki üç polisin yaralandığını duydum. Bayağı polis yığmışlardı. TOMA’lar vardı. Uzun süredir bir şey vardı yani orada. İhbar mı edildi bilmiyorum. Devlet bunu ilk defa duymamıştır uzun süredir oradalardı.”

Kitabevinin ‘cihatçı bir gruba’ yakınlığıyla bilindiği ve kalabalık grupların kitabevinde bir araya gelerek sohbetler yaptığı, son günlerde küçük çocuklara da ders verdikleri öğrenildi.