Bilim Kurulu Toplantısı’nın neden iptal edildiği ortaya çıktı

22 Nisan 2022 Cuma

Bilim Kurulu Toplantısı’nın neden iptal edildiği ortaya çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu Bilim Kurulu toplantısını doğrusu geniş katılımlı ve yüz yüze yapmak istiyoruz. O nedenle haftaya erteledik” dedi.

İl durum değerlendirmeleri kapsamında Adıyaman’da bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘en önemli toplantılarından birini yapacağını’ söylediği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ertelenmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Koca, “Bu toplantıyı doğrusu geniş katılımlı ve yüz yüze yapmak istiyoruz. O nedenle haftaya erteledik” ifadelerini kullandı. Koca, maske kullanımı hakkında da “Bilim Kurulu okullarda maske başta olmak üzere birçok konuyu değerlendirmiş olacak. Bu konuda önerileri daha sonra değerlendirmek üzere de kamuoyuna açıklanmış olacak. Daha net bilgi vermesem iyi olacak” açıklamasını yaptı.

Bilim Kurulu toplantısı ertelendi

‘SALGIN ETKİSİNİ YİTİRİYOR’

Salgının giderek etkisini yitirdiğini savunan Koca, “Hastane yükümüzün çok azaldığını artık biliyoruz. Bir taraftan da etkili olan aşılarımızın olduğunu biliyoruz. 3 çeşit aşımız biliyorsunuz vatandaşımızın tercihine sunuluyor. Bu anlamda TURKOVAC aşımız da üretilmeye devam ediyor. Herhangi bir tedarik sorunun olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bu dönemde vatandaşlarımızın, hele belli bir yaş üzerinde olan, ek hastalığı olan vatandaşlarımızın asla ve asla hatırlatmak dozlarını ihmal etmemeleri gerekiyor. Yani salgın bitiyor artık aşıya ihtiyaç kalmadı gibi düşünmemeliyiz.

Aşılı olan vatandaşlarımızın özellikle akciğer enfeksiyonunun daha az olduğunu hatta akciğere inmediğini biliyoruz. TURKOVAC’ın da özellikle Omicron varyantına önemli oranda etkili olduğunu tekrar tekrar söylemek istiyorum. Güvenle herkesin kullanması gerektiğinin altını çiziyorum. Hastane yükünün çok azaldığını, 21 ilimizdeki yoğun bakımların kapatılmaya doğru gittiğini ve bu süreçte özellikle ilk pikten sonra şu an Türkiye’de hastane yükünün en az olduğunu dönemi yaşıyoruz. Bu, son derece önemli. Halen Avrupa’da ve bir çok ülkede vaka sayılarını ve hastane yükünü hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin geldiği noktayı önemli buluyorum” diye konuştu.

Fahrettin Koca: Bilim Kurulu haftaya en önemli toplantılarından birini yapacak

Benzer Haberler