Bel altı savunmalarıyla tepki çeken ‘Vahit Bıçak’ için flaş karar

22 Şubat 2020 Cumartesi

Akademisyen Ceren Damar Şenel davasında skandal savunmalarıyla tepki çeken avukat Vahit Bıçak’la ilgili Ankara Barosu yönetim kurulu disiplin soruşturması kararı aldı.

Bıçak’ın savunmasında kullandığı Şenel ile ilgili ifadeleri soruşturma konusu yapılacak.

Baronun 7 ekim 2019’da da Bıçak ile ilgili soruşturma açtığı ancak Bıçak’ın müvekkilinin cezaevinden baro yönetimi hakkında “Savunma hakkım kısıtlanıyor” dilekçesi gönderip suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Avukatın bel altı savunmaları fayda etmedi… Ceren Damar davasında ağırlaştırılmış müebbet

SAVUNMALARI BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Bıçak’ın Şener’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk gününden itibaren yaptığı savunmalar, sosyal medyada cinayetle ilgili paylaştığı ve sonradan cinayetle ilgisini olmadığını savunduğu mesajları büyük tepki çekti.

Dünkü karar duruşmasında Şenel’in 15 Temmuz’u desteklediğinden müvekkilinin öldürme kastı olmadığına kadar uzanan, Şenel’i ve ailesini rencide eden ifadeler kullanan Bıçak, yine büyük tepki yarattı.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Ankara Barosu Yönetim Kurulu Bıçak’ın savunma sınırını aştığı değerlendirilen sözlerini bugünkü toplantısında değerlendirdiği bildirildi. Yönetim kurulunun bu sözlerle ilgili olarak savunma sınırının aşılarak meslek kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle soruşturma açılması kararı aldığı bildirildi.

Avukat Vahit Bıçak Necip Hablemitoğlu’nun ‘Köstebek’ kitabında bakın nasıl yer almıştı?

Baronun 7 ekim 2019’da da Bıçak ile ilgili soruşturma açtığı ancak bu soruşturmayla ilgili olarak Şenel’in katili Hasan İsmail Hikmet’in savcılığa suç duyurusunda bulunduğu da ortaya çıktı. Ağırlaştırılmış müebbet hapse dün mahkûm edilen Hasan İsmail Hikmet savcılığa gönderdiği dilekçede baroyu savunma hakkını kısıtlamaya çalışmakla suçladığı anlaşıldı. Ankara Barosu’nun hem 7 Ekim’de hem bugün açtığı soruşturmaları ayrı ayrı karara bağlayacağı öğrenildi.