BBC, Prenses Diana’nın kandırıldığı iddialarını soruşturacak

18 Kasım 2020 Çarşamba

BBC, Prenses Diana’nın kandırıldığı iddialarını soruşturacak

BBC, Prenses Diana’nın 1995 yılındaki meşhur röportajı vermesi için sahte belgelerle kandırıldığı iddialarına ilişkin soruşturma başlattı.

İngiltere, Prenses Diana’nın 1995 yılında BBC’ye verdiği röportaj öncesinde sahte belgelerle kandırıldığı ve kurumun bunun üstünü kapattığı iddialarıyla çalkalanıyor. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, söz konusu iddialara kayıtsız kalmayarak soruşturma başlatto.

BBC Genel Müdürü Tim Davie, Diana’nın kardeşi Charles Spencer tarafından dile getirilen bu suçlamalara ilişkin gerçeği öğrenmekte kararlı olduklarını belirterek, konuyu soruşturması için eski yargıç John Dyson’ın görevlendirildiğini duyurdu. Dyson da çalışmaya hemen başlayacağını, soruşturmanın hem eksiksiz hem de adil olacağını vurguladı.

Röportajı yapan BBC muhabiri Martin Bashir ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Kanalda halen görev yapan Bashir’in kalp ameliyatı ve yeni tip koronavirüs tedavisinin ardından izinde olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Prenses Diana’nın kardeşi Charles Spencer, BBC muhabiri Bashir’in kendisine ve kız kardeşine, Diana’nın güvenlik servisleri tarafından dinlendiği ve 2 yardımcısının da Diana hakkında bilgi toplamak için para aldığını söylediğini iddia etmişti. Bashir’in iddiasını ispatlamak için sahte banka hesap dökümleri gösterdiğini kaydeden Spencer, BBC’nin de konuyu bilmekle kalmayıp üstünü kapattığını belirtmişti. Prenses Diana, meşhur röportajında başka biriyle ilişkiyi yaşadığını kabul etmiş ve tahtın varisi Prens Charles ile olan evliliğine ilişkin detaylar vermişti.

Benzer Haberler