Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Saray hükumetinde kimin yüreği atıyor kim pusuda bekliyor! İşte son kulisler

Ankara kulislerinde bakan toto oynanıyor.  Hangi bakanlar gidecek? Kimler kabineye girecek? Yeni bakanlıklar hangileri olacak? Kulislerde bir süredir konuşulan “Kabine değişecek” iddiasıyla ilgili işte son bilgiler.

Derinleşen ekonomik kriz, muhalefet üzerindeki artan baskı, koronavirüs sürecinde alınan kararlar ve erken seçim iddialarıyla birlikte AKP kulislerinde kabine değişikliği yönündeki iddialar da hareket kazandı. Erdoğan’ın Süleyman Soylu ile yaşadığı istifa krizi, damat Beral Albayrak’ın inandırıcılığını kaybeden “ekonomi paketleri” ve daha birçok başlık AKP’yi köşeye sıkıştırmaya devam ediyor.

AKP’de uzun zamandır beklenen kabine değişikliği konusunda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği karar bekleniyor. Kabinede değişiklik olacağına kesin gözüyle bakılırken, değişiklikle ilgili birkaç başlıkta gerekçeler sunuluyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi de köşesinde, Bakanlar Kurulu’nun değişeceği yönünde bir beklenti olduğunu yazdı.

BBC’den Ayşe Sayın’ın ve Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın aktardığına göre, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ayrılması bekleniyor. Bu da iki ismin daha kabineye gireceği anlamını taşıyor.

ŞİMDİYE KADAR TEK İSİM DEĞİŞTİ

Erdoğan şimdiye kadar sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ı görevden almıştı. Turhan dışında kabinesine dokunmayan Erdoğan’ın bazı bakanların görev alanlarını değiştirebileceği, kabinede varlık gösteremediği düşünülen isimlerin ise kabine dışında kalabileceği ifade ediliyor.

Koronavirüs sürecinin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine üyeleriyle telekonferans yöntemiyle sık sık bir araya geldi. Bu süreçte sürpriz bir şekilde Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanı’nın çok fazla gecikmeden haziran ya da temmuz ayında kabinede değişikliğe gidebileceği konuşuluyor.  AKP’den bazı kaynaklar Erdoğan’ın ,Okluk Koyuna çekilip burada bir süre çalıştıktan sonra revizyonu yapabileceğine dikkat çekiyor.

OKTAY ÇALIŞMA YAPTI

Bir görüşe göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Başkanlık sistemine geçilmesinden sonra sistemin nasıl işlediği, aksayan yönlerinin bulunup bulunmadığı konusunda bir çalışma yaptı. İddiaya göre, bu çalışma milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları olmak üzere pek çok kurumun görüşüne başvurularak gerçekleştirildi. Bu kapsamda Bakanlıklar da tek tek mercek altına alındı ve ayrı ayrı raporlar hazırlandı.

SOYLU’NUN YERİNE FİDAN İDDİASI

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, olası bir kabine değişikliğinde Süleyman Soylu‘nun İçişleri Bakanlığı görevinden alınması halinde yerine Mustafa Varank  ya da Hakan Fidan’ın gelebileceğini yazmıştı.

Zeyrek’in paylaştığı listeye göre Soylu’dan boşalan koltuğa Mustafa Varank oturuyor. Yıllardır Dışişleri Bakanı olacağı konuşulan Hakan Fidan da kendisine kabinede yer buluyor.

ALTUN’UN KABİNEYE GİRECEĞİ İDDİASI

Evinin kaçak katları yıkılan ve gazetecileri mahkemeye veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da kabine girmesi olası. Altun için Kültür Bakanlığı uygun görülüyor.

Flaş kabine değişikliği iddiası! İşte Soylu’nun yerine gelecek isim…

TOPUN AĞZINDAKİ BAKANLAR

Süleyman Soylu’nun yanısıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da kabinede bakanlığının değişeceği konuşuluyor. Süleyman Soylu ve Berat Albayrak’ın Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine getirilmesi bekleniyor.

Kulislerde değişmesi beklendiği konuşulan iki bakanlıktan biri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy,  diğeri de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk.

MECLİS’TEN İSİM GELECEK Mİ?

Parlamento grubundan, kabineye transfer yapılıp yapılmayacağı da AKP kulislerinde en çok konuşulan konulardan. Her ne kadar yeni sistemde kabine üyeleri milletvekilleri arasından atanmasa da, milletvekilliğinden istifa edip kabinede görev almak mümkün.

BİNALİ YILDIRIM İSMİ GÜNDEMDE

Bu konuda Binali Yıldırım ismi zaten uzun süredir konuşuluyor. Bu çerçevede ismi gündeme gelen bir başka isim ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop.

Yeniden aday gösterilmemesi halinde, Şentop’un kabineye alınabileceği yorumu yapılıyor. Bu tarz istisnaların dışında milletvekillerinden kabineye isim kaydırılmayacağı belirtilirken buna gerekçe olarak partinin parlamentodaki kritik sandalye sayısı gösteriliyor.

AKP, MHP DESTEĞİNE MUHTAÇ

TBMM’de halen 291 sandalyesi bulunan AKP, oylamalarda parlamento salt çoğunluğu olan 301’e, MHP desteği olmadan ulaşamıyor.

AKP, kabineye isim vererek, parlamentodaki sandalye sayısını daha da azaltıp ihtisas komisyonlarında çoğunluğunu kaybetmek istemiyor.

BAZI BAKANLAR GÖREVDEN ALINACAK, YENİ BAKANLIKLAR KURULACAK

Bazı bakanlıkların bölüneceği ve bu sürecin artık uzatılmayacağı yeni bakanlıkların kurulması, bazı bakanların görevden alınması, bazı bakanlıklarda ise kaydırmalar yapılması şeklindeki bir revizyonunun en kısa sürede gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek çatı altında toplanarak Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek Ticaret Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı; Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı da birleştirilerek yine Dışişleri Bakanlığı yapıldı.

Erdoğan yüzde 50’yi bulamıyor… Son ankette çarpıcı sonuçlar

İKİ BAKANLIK BÖLÜNECEK

Gelinen noktada bazı bakanlıkların iş yükünün çok arttığı ve bölüneceği belirtiliyor. Bu bakanlıkların başında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı geliyor. Aile ve çalışma hayatının iki ayrı bakanlık çatısında toplanması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da ayrılacağı, yatırımlar konusunda ayrı bir bakanlığın kurulabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı sayının da artması beklenirken, cumhurbaşkanı yardımcılığı için Binali Yıldırım’ın adı uzun zamandır kulislerde konuşuluyor.

‘ERDOĞAN DIŞINDA KİMSE BİLMİYOR’

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’de Bakanlar Kurulu’nun değişeceği yönünde bir beklenti olduğunu yazdı.

Selvi, bugünkü köşe yazısında “AK Parti cephesinde çifte heyecan yaşanıyor” dedi ve gözlemlerini şöyle aktardı:

Meclis Başkanlığı seçimi ve kabine değişikliği söylentileri… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç gün Ankara dışında olması, Bakanlar Kurulu’nun değişeceği yönündeki beklentileri artırmış. Erdoğan’ın Meclis Başkanlığı ve kabine değişikliğini eşzamanlı olarak yapacağını tahmin ediyorlar.

Kabine değişikliğine gelince, Cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının arttırılacağı ve değişimin sınırlı tutulacağı dışında bir bilgi yok. İsim isim hangi bakanların değişeceğini Erdoğan dışında kimse bilmiyor.

Ha bu arada, Erdoğan Ankara’ya döner, Meclis Başkanlığı seçimi yapılır ama kabineye dokunmazsa hayal kırıklığına uğrayan az olmaz. Ama sürpriz olmamalı.

Şimdi de anket firmaları AKP’nin hedefinde

Kilis’te 2 köy karantinaya alındı

Özel Harekat polisleri müdahale etti… Antalya’da hareketli dakikalar

loading...