Basın İlan Kurumu’ndan BirGün’e ilan kesme cezası

12 Ocak 2021 Salı

Basın İlan Kurumu’ndan BirGün’e ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu, Sayıştay raporlarına dayandırarak RTÜK’ün kamuyu zarara uğrattığı yönünde haber yapan BirGün gazetesine RTÜK’ü itibarsızlaştırdığı gerekçesiyle 3 gün ilan kesme cezası verdi.

Basın İlan Kurumu, ‘RTÜK ne kanun tanıdı ne AYM kararı: 450 bin liralık fazla ödeme’ başlıklı haber nedeniyle BirGün’e 3 gün ilan kesme cezası verdi. Haberin Sayıştay raporlarına dayandırılmasına rağmen “iftira” olduğunu öne süren RTÜK, şikâyet dilekçesinde, “Bahse konu haberler RTÜK’ün tüzel kişiliğini, RTÜK Başkanı ve üyelerini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya yöneliktir” görüşünü savundu.

BİK, BirGün’ün avukatlarının savunmasını dikkate almayarak BirGün’ün resmi ilan ve reklamlarının yanı sıra birgun.net için yararlandığı ek göstergenin de 3 gün süreyle kesilmesine karar verdi. BİK’in kararında gerekçe olarak ise Sayıştay raporlarının kesinleşmemesi gösterildi.

BirGün’ün haberinde RTÜK üyelerinin kendi aralarında oybirliğiyle belirledikleri maaş ve yurtdışı gündelikleri ile bir yılda 453 bin 963 liralık kamu zararına yol açtıklarının Sayıştay raporlarında yer aldığı belirtilmişti.

 

Benzer Haberler