Bakanlığın en ucuz ramazan menüsü bile asgari ücreti geçiyor!

Yayın tarihi: 12 Mart 2024 Salı 9:25 am - Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı 9:25 am

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayı için en uygun fiyattan bir menü sundu. Bakanlığın menüsüne ramazan ayı boyunca uymak isteyen 4 kişilik bir aile 31 bin lira harcamak zorunda.

Sözcü’de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayında beslenmek için gıda tavsiyelerini sıraladı. Bakanlığın hazırladığı listede, iftar, sahur ve ara öğünde alınması gereken gıdalara örnek verildi. Bakanlığın en ucuzundan hazırladığı listesine göre oruç tutmak isteyen bir kişinin bir günlük iftar, ara öğün ve sahur maliyeti 257.75 TL’yi buluyor. 4 kişilik ailenin bir günlük oruç maliyeti ise tam bin 031 TL. Asgari ücretli bir aile bu tavsiye ile ancak 16 gün, emekli ailesi de 9.5 gün oruç tutabiliyor. Bakanlığın listesine göre oruç tutan dört kişilik bir ailenin aylık masrafı 30 bin 930 lirayı buluyor.

AKP Yüzyılı’nda Ramazan manzaraları! Dar gelirli iftar çadırlarında kuyruk oluşturdu

‘SAHUR ATLANMAMALI’ ÖĞÜDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla sunulan öneride “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürmesi için sahur öğünü atlanmamalı, ana öğün ve ara öğünler yapılmalıdır. Öğünlerde beş besin grubundan sağlıklı ve dengeli seçimler gereklidir” denildi. Sahur, ara öğün ve iftar menülerine şu şekilde yer verildi:

SAHUR: Süt, yoğurt, peynir (75 gram 17.5 lira), yumurta (1 adet 2.25 lira), tam tahıllı ekmekler (2 dilim 2 lira), çiğ sebze-meyve gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba (1 kase 10 lira), zeytinyağlı yemekler (Porsiyon 15 lira), yoğurt (180 gram 17 lira) ve salatadan (kase 15 lira) oluşan bir öğün tercih edilebilir.

İFTAR: Orucun zeytin ya da hurma ve su ile açılmasından sonra yemeğe çorba ve salata ile başlanabilir. Devamında etli sebze yemeği veya yağsız et yemeği ve zeytinyağlı sebze yemeği, salata veya söğüş, 1-2 dilim ekmek veya küçük bir porsiyon pilav veya makarna tüketilebilir.

ARA ÖĞÜN: İftar ve sahur arasında ise meyve, kuru meyve, kabuklu yemiş, süt ve yoğurt ile meyve ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.

 

Kaynak: TELE1