Bakan Koca’ya 3 milyonluk vurgunu sordu: AKP’li diye mi soruşturulmadı

14 Haziran 2021 Pazartesi

Bakan Koca’ya 3 milyonluk vurgunu sordu: AKP’li diye mi soruşturulmadı

Ankara Milletvekili Murat Emir, Batman’da ortaya çıkan 3 milyon liralık mutemet yolsuzluğunu TBMM gündemine taşıdı. Müfettiş raporunda yönetici sorumluluğuna dikkat çekildiğini belirten Emir, “İl Müdür Yardımcılarının birisi AKP İl, diğeri de AKP İlçe Başkanının kardeşi. Bakanlık yöneticiler hakkında neden işlem yapmıyor? Yöneticiler AKP’li diye mi soruşturulmadı” diye sordu.

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sunduğu raporla ortaya çıkan Batman İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki maaş yolsuzluğu TBMM gündemine taşındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli yöneticilere dikkat çekti. 6 aylık döneme ilişkin yapılan inceleme sonucunda 23 mutemet ve memurun bordrolar üzerinde oynama yaparak 3 milyon 100 bin liralık haksız kazanç elde ettiğinin tespit edildiğini söyleyen Emir, şöyle devam etti:

Sağlık Müdürlüğü’nde milyonluk vurgun!

“2019 yılının ilk altı aylık döneminin incelendiği ve mali işlemlerde 10 yıllık zaman aşımı olduğu belirtilen raporda söz konusu personelin görev yaptığı yıllara ait ödemelerin komisyon tarafından incelenmesi gerektiği ifade edilmiş,

“Mali işlemlerde 10 yıllık zaman aşımı olduğundan, soruşturma kapsamında müfettişler, yalnızca 2019 yılının ilk 6 aylık dönemini inceleyebilmiş. Dolayısıyla 6 aylık kamu zararının 3 milyon 100 bin lira olduğu düşünüldüğünde bu kişilerin görevde kaldıkları 10 yıl boyunca ne kadar haksız kazanç elde ettikleri şu an için bilinmiyor.”

MÜDÜRLER, AKP’Lİ YÖNETİCİLERİN KARDEŞLERİ

23 mutemet ve memur aylarca usulsüz işlemlere imza atarken yöneticilerin bu konuda bir inceleme yapmadığını vurgulayan Emir, şunları söyledi:

“Zaten raporda ‘havuz hesap hareketlerinin müdürlük tarafından veya başka birimlerce istenerek kontrol edilmediği anlaşılmıştır’ deniyor. Yani müfettiş raporuna göre, yöneticiler de sorumlu. Ancak, yöneticiler hakkında henüz bir işlem yok. Bu kişiler AKP’li kişilerin akrabası olduğu için mi işlem yapılmıyor. Sağlık Müdür yardımcılarından birisi AKP İlçe Başkanı Ali Ural’ın kardeşi Batman Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Hakkı Ural, diğeri de AKP İl Başkanı Akif Gür’ün kardeşi Batman Sağlık Hizmetleri Başkanı Atif Gür. Bize gelen bilgilere göre bir diğer vahim iddia da yolsuzluğa karıştığı tespit edilen bazı kişilerin, haksız şekilde elde ettikleri kazançları geri ödememelerine rağmen emekli edilmeleri. Bu kişileri kimler emekli etti, neden inceleme başlatılmadı? Sağlık Bakanlığı derhal bu soruların yanıtını verebilmek adına inceleme ve soruşturma başlatmalı.”

Emir, “İl Müdür Yardımcılarının birisi AKP İl, diğeri de AKP İlçe Başkanının kardeşi. Bakanlık yöneticiler hakkında neden işlem yapmıyor? Yöneticiler AKP’li diye mi soruşturulmadı” diye sordu.

Benzer Haberler