Babacan: Seçimlerde parmak boyamayı önereceğiz

12 Temmuz 2022 Salı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim güvenliğiyle ilgili YSK’ya da zerre kadar güvenim yok. Hatta biz parmak boyamayı önereceğiz. İlkel ama maalesef her türlü oyunu oynuyorlar” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara Pursaklar’da otomotiv sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. Ekonomideki gelişmeleri değerlendiren Babacan, “Şu andaki YSK, kanuna aykırı karar veriyor, yaşadık. Kanun, ‘Mühür olmayan oy pusulaları geçersizdir’ diyor. YSK dedi ki ‘Mührü olmayan oy pusulalarını ben sayıyorum.’ Niye? Çünkü, Anayasada bir madde var, ‘YSK’nın verdiği karar nihai karardır’ diyor.” diye konuştu.

Babacan’ın açıklamaları şöyle:

“SEÇİMLERDE PARMAK BOYAMAYI ÖNERECEĞİZ”

“Seçimler elektronik ortama gittiği anda ben güvenemem. Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) altyapıdan öte ahlaki yapımız hazır değil. Şu andaki YSK, kanuna aykırı karar veriyor, yaşadık. Kanun, ‘Mühür olmayan oy pusulaları geçersizdir’ diyor. YSK dedi ki ‘Mührü olmayan oy pusulalarını ben sayıyorum.’ Niye? Çünkü, Anayasada bir madde var, ‘YSK’nın verdiği karar nihai karardır’ diyor. YSK, bu memlekette kanunun dışında iş yaptı. Nasıl güveneceğiz? YSK’yı elinde tutan, oradaki bilgi işlem sistemine üç kişiyi koyar. ‘Arkadaş, beni yüzde 52 çıkarın’ der ve bakarsın yüzde 52 çıkmış. Olur bu Türkiye’de. Şu andaki hükümete de devlet yapısına da YSK’ya da zerre kadar güvenim yok. Hatta biz parmak boyamayı önereceğiz. İlkel mi ilkel, ama maalesef her türlü oyunu oynuyorlar.”

“ ‘DENEDİK OLMADI’ DEME LÜKSÜNÜZ YOK ”

“Koskoca devlet yönetiyorsunuz. Yarın ‘Denedik, olmadı’ deme lüksünüz yok. ‘İstedik, yapamadık. Kusura bakmayın’ öyle bir şey yok. 84 milyon var, her birinin kul hakkı doğuyor. Yaptığınız işi bilerek ve anlatarak yapmanız lazım. Şeffaf olmanız lazım. Ne yaptığınızı ve ne yapmak istediğinizi herkes bilmesi lazım. Bazıları biliyor da geniş kitleler bilmiyorsa bilenler menfaat sağlar. Ne yapacağınızı ne yapmak istediğinizi eş zamanlı bütün Türkiye’nin duyması lazım. Aksi halde büyük haksız kazanç olur. Geniş kitleler çok mağdur olur.”

“MERKEZ BANKASI’NIN ELİNDE HİÇBİR YETKİ YOK”

Döviz kuru serbest piyasada değil artık. Tamamen hükümetin, Merkez Bankası’nın, ilgili kuruluşların sürekli manipüle ettiği bir alan. Neyi ne zaman yapabilecekleriyle ilgili kimsenin bir fikri yok. Çünkü bir politika yok. Hükümetin bir ekonomi politikası yok.

Merkez Bankası bağımsız olsaydı, kendi Para Politikası Kurulu ile karar vererek bu işleri yönetiyor olsa o zaman bunun iletişimi baştan yapılırdı. Merkez Bankası ‘Bizim politikamız şudur, kur rejimimiz şudur, şöyle bir durumda şu hareketi yapacağız’ diye eskiden olduğu gibi anlatır. O anlattığı çerçevede de para politikasını kurardı. Şu anda Merkez Bankası’nın elinde hiçbir yetki yok. Hükûmetten son dakika ne talimat gelirse onu yapıyor. Talimatların çoğu da yanlış talimatlar oluyor. Rastgele giden bir şey var. Dolayısıyla ne olacağını bilmek mümkün değil. Döviz kuruyla ilgili önümüzdeki süreçle alakalı her şey olabilir. Ona göre iş yapmak gerekiyor. Ona göre tedbirli olmak gerekiyor.”

Babacan, çift cüzdan taşımasına ilişkin bir soruya da “Doğru, hâlâ öyle. Devletin de tedbirli olması lazım. Ak akçe kara gün içindir” karşılığını verdi.

Babacan’dan Erdoğan’a çağrı: Bayram günü otursun tezekkür etsin

Benzer Haberler