Babacan partisinin 90 gün ve 1 yıllık eylem planını açıkladı

10 Şubat 2022 Perşembe

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin “Ekonomi ve Finans Eylem Planı”nı tanıttı. Babacan “Ekonomi politikalarının başarılı olması sağlam hukuk ve demokrasi zemininde gerçekleşir” dedi.

Babacan, bir otelde düzenlenen toplantıda partisinin “Ekonomi ve Finans Eylem Planı”nı tanıttı. DEVA Partisi olarak ülkenin sorunlarını çözmek için 90 ve 360 günlük eylem planları hazırladıklarını ifade eden Babacan, bugüne kadar tarım, afet yönetimi, sosyal politikalar ve dijital dönüşüm teknolojileri konulu 4 eylem planının takdir topladığını anlattı. Babacan, “Güçlü ekonomi ancak tam demokratik Türkiye zemininde yükselecektir. Güçlü bir ekonomi ancak ve ancak özgürlüklerin tesis edildiği, insan haklarının tanındığı, hukukun ve adaletin tam işlediği, ehliyetin, liyakatin ve istişarenin devletin her kademesinde egemen olduğu bir Türkiye zemininde yükselecektir.” diye konuştu.

‘Erdoğan 3’üncü kez aday olur mu’ tartışmasına Babacan da katıldı

Babacan, eylem planının beş temel hedefini şöyle sıraladı:

“Birinci hedefimiz Türkiye’yi orta gelir tuzağından kurtarıp, kişi başına milli geliri iktidarımızın birinci döneminin sonunda yüksek gelirli ülkeler grubuna yükseltmektir. İkinci hedefimiz ülkemizi gelir dağılımında OECD içinde en kötü sırada olmaktan kurtarmaktır. Aşırı yoksulluğu yeniden sıfırlamaktır. Üçüncü hedefimiz dünya pazarlarındaki piyasa payımızı artırarak ekonomimizi sürdürülebilir bir dış denge yapısına kavuşturmak ve dünyaya yüksek teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek ürün ve hizmet ihraç eden bir ülke olmaktır. İlk üç hedefimizi, Türkiye’nin yıldızını dünya çapında parlatmak amacıyla belirledik. Çünkü, İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Dünya koşuyorken yolun üstünde yatılmaz, davranmayacak kimse bu meydana atılmaz’ şiarıyla hareket ediyoruz. Bu meydanı dolduracak olanların da DEVA Partisi’nin ehliyet ve liyakat sahibi kadroları olacağını gayet iyi biliyoruz. Dördüncü hedefimiz enflasyonu bir kez daha tek haneli ve düşük rakamlara indirmektir. Yine iş başa düşecek. Beşinci hedefimiz işsizlik oranını tek haneli seviyeye yeniden çekmektir.”

Babacan, Kamu İhale Kanunu’nu Avrupa Birliği’nde 28 ülkede kullanılan mevzuatı referans alarak yeniden yazacaklarını ve bu kanunun değiştirilmesinde Meclis’te nitelikli çoğunluk şartı getireceklerini bildirdi.

“VARLIK FONU’NU KAPATACAĞIZ”

DEVA Partisi iktidarının ilk 90 gününde, Türkiye Varlık Fonu’nu kapatacağız. Hazine birliğini bozan, borçlanmayı arttıran ve tam bir kara delik haline dönüşen Varlık Fonu’nu tarihin utanç sayfalarına yazacağız.

Eylem planının detaylarını DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı paylaştı.

Toplantının sonunda bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektrik zamlarına ilişkin, “Bugünden itibaren gelecek hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim.” ifadelerinin sorulması üzerine Babacan, protesto ve boykot hakkının vatandaşların en doğal, anayasal hakkı olduğunu belirterek desteklediğini söyledi.

‘Erdoğan 3’üncü kez aday olur mu’ tartışmasına Babacan da katıldı

 

Kılıçdaroğlu’ndan flaş karar! Zamlar geri çekilene kadar fatura ödemeyeceğim!

Akşener: Türkiye bu Erdoğan krizini daha fazla taşıyamaz

 

 

Benzer Haberler