Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame

Yayın tarihi: 15 Kasım 2022 Salı 10:37 am - Güncelleme: 15 Kasım 2022 Salı 10:37 am

Adli Tıp Kurumu’nun raporunun ardından 26 Ekim’de kaldığı cezaevinden tahliye edilen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame hazırlandı.

Demans rahatsızlığı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’nun ‘cezaevinde kalamaz’ raporu vermesinin ardından 26 Ekim’de 2016 yılından beri kaldığı Kocaeli Kandıra Cezaevi’nden tahliye edilen

Aysel Tuğluk, demans rahatsızlığı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamaz” raporunun ardından 2016’dan beri Kocaeli Kandıra Cezaevi’nden 26 Ekim’de tahliye edilmişti edilen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında yeni gelişme yaşandı.

Tuğluk hakkında, tanık ifadesine dayanarak sekiz yıl sonra hazırlanan iddianame Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Tuğluk’un “örgüt üyeliği” suçlaması 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

SEKİZ YIL SONRA ‘BANA YARDIM ETTİ’ DEDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, tanık ifadesine dayandırılan iddianamede, IŞİD’in 2014’te Kobani’ye saldırması sırasında yaralanan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Turgut. T isimli kişinin aradan sekiz yıl geçtikten sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği beyanda, Tuğluk’un kendisine yardım ettiğini iddia etti.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na 17 Ocak 2021 tarihinde verdiği ifade iddianameye yansıyan Turgut T., 2014’te IŞİD’in saldırıları esnasında yaralandığını ileri sürdü.

Bacağından yaralandığını söyleyen Turgut T., kendisini YGP’lilerin sınırda TSK askerlerine teslim ettiğini ve Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söyledi. Turgut T., tedavi esnasında o dönem HDP milletvekili olan Aysel Tuğluk ve Faysal Sarıyıldız’ın da kendisini ziyaret ettiğini iddia etti.

“Örgüt üyeliği” suçlaması ile 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istenen iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Tuğluk hakkında aynı suçlamayla açılan dosya ile birleştirilmesi talep edildi.

Aysel Tuğluk tahliye edildi!