AYM’nin ‘Millet İttifakı’ kararının gerekçesi Resmi Gazete’de

22 Temmuz 2022 Cuma

Anayasa Mahkemesi’nin Millet İttifakı’nın ismine ilişkin verdiği kararın gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Millet Partisi’nin, Millet İttifakı’nın bu adı kullanmaması için yaptığı başvuru reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesinin (AYM), Millet Partisinin, Millet İttifakı isminin kullanılmaması yönündeki yaptığı başvuruda verdiği ret kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, kanun gereği seçim süreci olmadığından Millet İttifakı’nın hukuken var olmadığı belirtilerek karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiği ifade edildi.

Millet Partisi, “Millet Partisi isminde yer alan ‘Millet’ ibaresinin CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Saadet Partisince ittifak ismi olarak kullanılmasının tedbiren durdurulmasına ve bu ismin kullanılamayacağı” talebiyle AYM’ye başvurdu. Millet Partisi başvuruya gerekçe olarak, “Bu durumun kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmalara ve karışıklığa yol açtığı, adı geçen siyasi partilerin oluşturduğu ittifakça kullanılan ibarenin partilerin ismi ile seçmeni yanıltacak şekilde benzer olduğu…” ifadelerine yer verildi.

AYM’nin “Millet İttifakı” kararı Resmi Gazete’de

‘SİYASİ PARTİYE DEĞİL İTTİFAKA YÖNELİK BAŞVURU’

Talebi değerlendiren AYM, başvuruyu reddetti. Yüksek Mahkemenin kararında, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu gereği bir siyasi partinin siciline kayıtlı olan isim, amblem, rumuz, rozet ve benzeri işaretlerin aynen veya iltibasa yol açacak şekilde başka siyasi parti tarafından kullanılamayacağı anımsatıldı. Başvurucu Millet Partisinin ise bir siyasi partiye değil ittifaka yönelik başvuru yaptığına işaret edilen kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nda seçim ittifakı yapılmasına ilişkin hususların hüküm altına alındığı bildirildi.

Söz konusu düzenlemeye göre ittifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin seçimin başlangıç tarihinden itibaren en geç 7 gün içinde, genel başkanlarının imzalarını taşıyan ve YSK’ye teslim edecekleri ittifak protokolünde bir ittifak unvanı belirlemeleri halinde, unvanlarının hukuken varlık ve geçerlik kazanacağı vurgulandı.

Bu kapsamda bir seçim süreci bulunmadığından ittifakın hukuki varlığının da bulunmadığına işaret edilen kararda, şöyle denildi: “Anılan hüküm çerçevesinde başlayan bir seçim sürecinden ve Yüksek Seçim Kuruluna verilen ittifak protokolünde yer alan bir ittifak unvanından söz edilebilmesi mümkün olmadığından Millet İttifakı unvanının hukuki varlığından da söz edilemez. Bu kapsamda hukuken var olmayan bir oluşum ile ilgili olarak Millet Partisi tarafından yapılan başvurunun incelenebilmesine imkan bulunmamaktadır.”

Anayasa Mahkemesi’nden ‘Millet İttifakı’ kararı