AYM’nin “Millet İttifakı” kararı Resmi Gazete’de

Yayın tarihi: 22 Temmuz 2022 Cuma 1:04 am - Güncelleme: 22 Temmuz 2022 Cuma 1:06 am

Millet Partisi, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak Millet İttifakı’nın isminde ‘millet’ kelimesinin kullanılmaması için başvurdu. AYM’nin Millet Partisi‘nin başvurusunu reddettiği kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Millet Partisi, partilerinin tüzel kişilik adı olan “Millet” sözcüğünün başka parti veya partilerce bir ittifakın adı olarak kullanılmasının hukuki olmadığını  iddia ederek 26 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduğunu duyurdu. Parti, ‘Millet’ isminin kullanılmasının tedbiren durdurulması ve ittifakın bu ismi kullanamayacaklarına dair esastan karar verilmesi istedi.  Yüksek Mahkeme, partinin başvurusunu 1 Haziran 2022’de reddetti. 

AYM’nin kararı bugünkü (22 Temmuz) Resmi Gazete’de yayımlandı. Oybirliği ile reddedildiği belirtilen karardaki hüküm ise şöyle:

“Millet Partisinin isminde yer alan “Millet” ibaresinin Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Demorkasi ve Atılım Partisi ve Saadet Partisince ittifak ismi olarak kullanılmasının tedbiren durdurulmasına ve bu ismin kullanılmayacağını karar verilmesi talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına 1/6/2022 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi”

Kemal Kılıçdaroğlu ‘aday mısınız’ sorusuna yanıt verdi