Aylık gelirin 16 bin TL’nin altında olması gereken TOKİ kampanyasından AKP’li vekile arsa çıktı

Yayın tarihi: 25 Şubat 2024 Pazar 10:06 am - Güncelleme: 25 Şubat 2024 Pazar 6:31 pm

Kampanya şartlarına göre aylık gelirinin 16 bin TL’nin altında olması gereken TOKİ’nin ‘İlk Evim Arsa Projesi’ kampanyasında AKP Milletvekili Kurtcan Çelebi’ye arsa çıktı. Çelebi, TOKİ’yi arayıp hakkından feragat ettiğini söylediğini açıkladı.

TopluKonut İdaresi’nin (TOKİ) ‘İlk Evim Arsa Projesi’ kampanyası kapsamındaki çekilişi önceki gün yapıldı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, AKP Ankara Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Kurtcan Çelebi’ye Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Bezirhane – Cimşit Mahallesi’nden arsa çıktı. ‘İlk Evim Arsa Projesi’ kampanyasından yararlanmak için aylık 16 bin TL’nin altında gelirinin bulunması; kendisinin, eşinin ve çocuklarının üzerine ev ya da ev yapılabilecek arsa ve arsa payının olmaması gerekiyor.

VEKİL OLMADAN ÖNCE BAŞVURMUŞ

Çelebi ise, Ankara’da kirada oturduğunu ve milletvekili olmadan önce kampanya için başvurduğunu söyledi. Çelebi “Vekil olmadan önce başvurum vardı. Çıkıp çıkmadığını bilmiyorum” dedi. Başvuru için 16 bin TL’nin altında aylık gelire sahip olmak gerektiği hatırlatılan Çelebi “Milletvekili seçilmenizden önce aylık geliriniz 16 bin TL’nin altında mıydı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kendi şirketimde sigortalı olarak çalışıyorum. Şirket ortağımın üzerine. Ben sigortalı görünüyorum. Muhtemelen öyle, şartlar uyuyordur. Şu an kirada oturuyorum. Üzerimde herhangi bir şey yok” dedi.

TOKİ’den çıkan arsa için nasıl bir tasarrufta bulunacağı sorusuna AKP’li Çelebi “Şu anda böyle bir ihtiyacımız yok” yanıtı verdi. TOKİ’yi aradığını belirten Çelebi “TOKİ’den ilgili kişiler bana arsanın çıktığını söylediler. Bu haktan feragat ettiğimi kendilerini söyledim” diye konuştu.

MHP’li Milletvekilinden AKP’lilere tehdit: Ellerinizi koparırız

TOKİ’DEN AÇIKLAMA

TOKİ, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, hak sahipleri ile banka sözleşmesi esnasında mülkiyet ve gelir durumları kontrol edilerek uygun olan kişilerle sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Açıklama şu şekilde:

“TOKİ web sitesi üzerinden açıklanan başvuru şartlarına göre tapu sahipliği bulunmayan, ikamet durumları uygun olan, belirli bir gelir düzeyinin altında olan ve daha önce TOKİ projelerinden faydalanmayan vatandaşların müracaatları alınarak belirlenen şartlara uygunlukları ön incelemeden geçirilerek kura sürecine tabi tutulmuştur. Bu kuralar sonucu hak sahiplikleri belirlenmiştir.

İlerleyen süreçte noter huzurunda yer belirleme kuraları çekilecek olup, hak sahipleri için banka sözleşmesi esnasında mülkiyet ve gelir durumları kontrol edilerek şartları uygun olanlar ile sözleşme imzalanmaktadır. Habere konu hak sahibi Kurtcan Çelebi ile ilgili herhangi bir sözleşme imzalanmamış, hakkından feragat ettiğini belirtmesi üzerine hak sahipliği iptal edilmiştir. İdaremizce yapılan bütün çalışmalarda şartlara uygunluğu kontrol edilerek işlem tesis edilmektedir. Şartları sağlamayanların hak sahiplikleri sözleşme imzalamış olsalar bile sona erdirilmektedir.”

 

Kaynak: TELE1