Aydınlanmanın yılmaz neferi ‘Türkan Saylan’sız 13 yıl…

18 Mayıs 2022 Çarşamba

Gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren ve onlarca öğrencinin eğitimine büyük destek veren Türkan Saylan 13 yıl önce bugün hayatını kaybetmişti.  Saylan, AKP ve FETÖ tarafından Ergenekon kumpas operasyonları sırasında sahte belgelerle hedef alınmıştı.

AKP ve o dönemki ortağı Gülen Cemaat’in Ergenekon operasyonları sırasında sahte belgelerle hedef aldığı, Türkan Saylan, 13 yıl önce bugün hayata veda etmişti.

Bir tıp doktoru olan Türkan Saylan, aynı zamanda Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nın kurucusu.

Özellikle kız çocuklarının okutulması için kampanyalar düzenleyen Saylan, en büyük sivil toplum kuruluşlarından ÇYDD’nin de kurucusu. 1989’da bir grup aydın tarafından devrim yasalarını ve laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucuları arasında yer alan Saylan, hayatını kaybettiği güne kadar da bu kuruluşun genel başkanlığını sürdürdü. 1990’da kurulan Öğretim Üyeleri Derneği’nin kurucuları arasında yer alan, yine aynı yıl kurulan İ.Ü. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kuruluşunda görev alan Saylan, hayatının her döneminde aydınlanmacı, laik ve ilerici kimliğinden ödün vermedi. Aydınlanma savaşımcısı kimliğinden dolayı da, gericilerin, laiklik ve aydınlanma düşmanlarının hedefinde yer aldı. Düzmece mahkemelerde sahte delillere dayalı hukuksuz yargılamalarla mücadele etmek zorunda kaldı.

İBB Meclisi’nde Türkan Saylan hakkında skandal ifadeler

 

Benzer Haberler