Sosyal demokratların en kötü kaybı! Avusturya’da erken seçimin kazananı merkez sağ oldu

30 Eylül 2019 Pazartesi

Avusturya’daki erken genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, ‘beklendiği gibi’ eski Başbakan Sebastian Kurz’un liderliğindeki Avusturya Halk Partisi yüzde 37,1’lik oy oranıyla birinci parti oldu. Kurz, en yakın rakibine yaklaşık 15 puan fark attı.

Avusturya’da bugün yapılan erken genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, eski Başbakan Sebastian Kurz’un genel başkanlığını yürüttüğü Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 37.1’lik oy oranıyla seçimin açık ara kazananı oldu.

Yaklaşık 6.4 milyon seçmenin sandığa gittiği seçimde oy kullanma işlemi yerel saat ile 17.00’de sona erdi.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF’nin yayımladığı ilk sandık çıkış anketine göre, merkez sağ ÖVP yüzde 37.1 oranında oy alırken, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 21.8, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) ise yüzde 16 oranında oy elde etti.

Avusturya’da hükümet düştü! Erken seçim Eylül’de

SOSYAL DEMOKRATLARIN EN KÖTÜ KAYBI

Erken genel seçimlere ilişkin ilk veriler ışığında, aşırı sağcı koalisyonun büyük ortağı ÖVP oylarını yüzde 5’ten fazla artırırken, aşırı sağcı parti ise yaklaşık yüzde 10 oy kaybetti.

Seçimlerin oy kaybeden ikinci partisi SPÖ olurken, ülkenin en köklü iki partisinden biri olan sosyal demokratlar siyasi tarihlerinin en düşük seçim sonucunu elde etti. Yüzde 5’in üzerinde oy kaybeden SPÖ, ezeli rakibi ÖVP’nin yaklaşık 15 puan gerisinde kaldı.

YEŞİLLER YENİDEN MECLİSE GİRİYOR

Ülkede 2017’de yapılan seçimlerde meclis dışında kalan Yeşiller Partisi ise yüzde 14 gibi ciddi bir oy oranıyla yeniden meclise girmeye hak kazanırken, liberal Yeni Avusturya Partisi (NEOS) oylarını 2 puan artırarak yüzde 7.4’e çıkardı.

Yeşiller Partisi’nden ayrılarak yeni oluşum kuran Peter Pilz’in öncülüğündeki Liste Jetzt ise yüzde 4 barajının altında kalarak meclise giremedi.
Sandıkların yüzde 95’inin sayıldığı seçimlerde,183 sandalyeden oluşan Avusturya Federal Meclisinde milletvekili dağılımı ÖVP 71, SPÖ 41, FPÖ 30, NEOS 15, Yeşiller 26 şeklinde gerçekleşti.

SKANDAL, KOALİSYONUN SONUNU GETİRMİŞTİ

Avusturya’da son milletvekili seçimi Ekim 2017’de yapılmış; merkez sağ ÖVP yüzde 31,47 ile birinci, SPÖ yüzde 26,86 ile ikinci, aşırı sağcı FPÖ ise yüzde 25,97 ile üçüncü parti olmuştu.

Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurma yetkisi verilen ÖVP Genel Başkanı Kurz, aşırı sağcı parti ile bir koalisyon hükümeti kurmuş, geçen mayıs ayında aşırı sağcı lider FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin karıştığı ihale pazarlıklarının yer aldığı görüntülerin basına yansıması 17 ay süren aşırı sağcı hükümetin sona ermesine yol açmıştı.

Benzer Haberler