Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye 430 milyon euro

23 Mart 2022 Çarşamba

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye 430 milyon euro

Avrupa Birliği (AB), aday ve potansiyel ülkereler için hazırladığı Kırsal Kalkınma programlarına verilecek desteğin kabul edildiğini açıkladı.  Aday statüsündeki Türkiye, programdan 2027 yılına kadar yararlanıp 430 milyon euro alabilecek.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) Kırsal Kalkınma programlarına 2021-2027 döneminde verilecek desteğin kabul edildiğini açıkladı. Buna göre, AB, aday ülkelerdeki tarım ve kırsal kalkınmayı destekleyecek programlara toplam 927 milyon euro kaynak sağlayacak.

EN BÜYÜK DESTEK TÜRKİYE’YE

Bu kaynaktan en büyük payı 430 milyon euro ile Türkiye alacak. Söz konusu programdan Sırbistan 288 milyon euro, Arnavutluk 112 milyon euro ve Kuzey Makedonya 97 milyon euro fon alacak. AB desteğinin, ulusal kamu ve özel sektör katkılarıyla birlikte, Batı Balkanlar ve Türkiye’nin kırsal alanlarında toplam 2 milyar euroluk yatırım sağlaması bekleniyor.

Söz konusu program, AB’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlıyor.

 

Türkiye’den AB’nin onayladığı ‘Stratejik Pusula’ belgesine tepki

 

Benzer Haberler