Atatürk Anıtı’na saldıranların ifadeleri ortaya çıktı

4 Şubat 2022 Cuma

Atatürk Anıtı’na saldıranların ifadeleri ortaya çıktı

Samsun’da bulunan Atatürk Anıtı‘nı halatla yıkmaya çalışan Batuhan Fidan ve Celal Fidan’ın emniyette verdikleri ifade ortaya çıktı.

Saldırıda bulunanlardan Celal Rahman Fidan, emniyette verdikleri ifadede şunları söyledi:

“Bu eylemi ben kendim gerçekleştirdim. Kendi isteğimle ve irademle yaptım. Atatürk Heykeli’ni yıkmak istedim. Bunu yaptıktan sonra başka bir eylem düşüncem yoktu. Atatürk Heykeli’ni protesto ediyorum. Batuhan’ın bu eylemimden haberi yoktu. Atatürk’ü sevmediğimi ben hep söylerim. Heykellerine tahammülüm yok. Araçla anıta gittikten sonra inip ipi bağladım. Batuhan yanda beklerden, ben aracı hareket ettirdim ama ip koptu sonra olay yerinden birlikte uzaklaştık”

“EYLEM İÇİN TALİMAT ALMADIK”

Batuhan Fidan da ifadesinde, “Ben Atatürk’e her zaman saygı duydum. Heykeline karşı değilim. Bu eylem için bir talimat almadık. O sırada alkollüydük. Celal bana ‘Gönlümü rahatlatacağım’ diyerek çelik tel ve halat aldı. Anıtın yanına geldiğimde birlikte araçtan indik. Anıta çıkamayınca ben ona yardımcı oldum. Çelik ip ve halatı anıtın üzerinden geçirip aracı hareket ettirdi. İp kopunca biz de geldiğimiz gibi gittik” dedi.

NE OLMUŞTU?

Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan ve ‘Onur Anıtı’ olarak bilinen Atatürk anıtına dün kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı yapıldı. Samsunlular ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına sahip çıkmak için gece boyu anıt önünde nöbet tuttu.

Atatürk Anıtı’na saldıranlar tutuklandı

Atatürk Anıtı’nda nöbet tutan vatandaşlar için Yeni Şafak’tan skandal haber

Benzer Haberler