‘Aşı krizi’nde Berat Albayrak iddiası: “Para aktarımı yapmayı kabul etmedi”

6 Ocak 2021 Çarşamba

‘Aşı krizi’nde Berat Albayrak iddiası: “Para aktarımı yapmayı kabul etmedi”

Gazeteci Barış Yarkadaş, Türkiye’nin aşı temini için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eş güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (Covax) girmemesinin sebebinin Berat Albayrak olduğunu iddia etti. Yarkadaş, ”Sağlık Bakanlığı’ndan bir bürokrat, ‘Türkiye Covax’a neden girmedi’ diyor. Haziran ve Temmuz ayında Berat Albayrak, Hazine’den para aktarımı yapmayı kabul etmediği için maalesef giremedik” ifadelerini kullandı.

KRT’de yayınlanan ‘Şimdiki Zaman’ programında Gazeteci Barış Yarkadaş, Türkiye’nin aşı temini için Covax’a girmemesinin sebebinin Berat Albayrak olduğu iddiasını ortaya attı.

Türkiye’ye sadece Sinovac aşısının gelmesini eleştiren İsmail Saymaz, duruma sert tepki gösterdi. Biontech’in Ceo’su Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Der Spiegel’a kapak olduğunu söyleyen Saymaz, “Biz neden bu aşıları alamıyoruz?” diye sordu.

Saymaz’ın sorusu üzerine Yarkadaş, kendisine gelen bir mesajı canlı yayında okuyarak, “Sağlık Bakanlığı’ndan bir bürokrat, Türkiye Covax’a neden girmedi diyor. Haziran ve Temmuz ayında Berat Albayrak, Hazine’den para aktarımı yapmayı kabul etmediği için maalesef giremedik. Çünkü üye olan ülkeler cüzi miktarda para yatırıyordu, Berat Albayrak para yatırtmadığı için giremedik diyor” ifadelerini kullandı.

Yarkadaş’ın mesajı okuması üzerine Uğur Dündar, “Bu çok önemli, çünkü o dönemde Doları 6.86’da tutabilmek için Türkiye Merkez Bankası’nın 120 milyar doları harcandı” dedi.

COVAX NEDİR?

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) vasıtasıyla 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşı dağıtılması hedefleniyor. Programın amacı, tüm ülkelere eşit ve aynı zamanda Covid-19 aşılarının ulaştırılması, zengin ülkelerin düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemesi. COVAX’a şimdiye kadar katılan ülke sayısı 190.

Benzer Haberler