Asgari ücret kararı öncesi etiket oyunu

Yayın tarihi: 21 Aralık 2023 Perşembe 7:49 am - Güncelleme: 21 Aralık 2023 Perşembe 7:49 am

Asgari ücret için rakamın açıklanması beklenirken gıda fiyatlarındaki artış dikkatlerden kaçmadı.

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı, bu yıl tek zam yapılacağı açıklanan asgari ücrete yapılacak zamda.  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısından da rakam çıkmadı. Üçüncü toplantı beklenirken market raflarındaki değişim gözlerden kaçmadı. Daha asgari ücrete zam yapılmadan ürünlere zam gelmeye başladı.

Bir vatandaş, dün aldığı bir ürünü bugün aynı fiyata alamadığı gerekçesiyle Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundu. Sadece İstanbul’da 306 üründe fahiş fiyat tespit edildi.

İstanbul’da harekete geçen ekipler etiket değişimlerini yakaladı. 120 marketin incelemesinden çıkan sonuç ise vatandaşı isyan ettirdi. Asgari ücrete zam yapılmadan 306 ürünün ederinden fazlaya satıldığı belirlendi.

110 LİRAYA SATILAN YUMURTA 124 LİRA OLDU

Kanal D haber zincir marketlere giderek bakanlığın denetimlerini yerinde inceledi. Geçen günlerde 110 liraya satılan yumurtanın 124 liraya satıldığı belirlendi.

Bir litre sütün fiyatı 39 lirayı aştı. Etiketinde 37,5 lira yazan kesme şeker ise kasada 39 lira çıktı.

Tereyağ fiyatları da yerinde durmadı. Etiketler incelediğinde tereyağı 5 gün önce, sucuk ve yumurtaya 2 gün önce, kaşar peynir ve ayrana ise dün zam yapıldığı tespit edildi.

Açlık sınırı asgari ücreti aştı Şimşek’e göre her şey tıkırında!

Kaynak: TELE1