Asbestli gemiyle ‘ortak mücadele’

Yayın tarihi: 3 Ağustos 2022 Çarşamba 12:36 pm - Güncelleme: 3 Ağustos 2022 Çarşamba 12:36 pm

Asbestli Nae Sao Paulo gemisinin Aliağa’da sökümüne itirazlar büyüyor. İBB Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile sivil toplum kuruluşlarının toplantısından ‘ortak mücadele’ kararı çıktı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile kentteki çevre odaklı sivil toplum kuruluşları düzenledikleri toplantıda bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer’inde katıldığı toplantıdan ortak mücadele kararı çıktı.

Soyer, Moğollar konseriyle yarın Gündoğdu Meydanı’nda gemi karşıtı direnişi başlatacağını duyurarak herkesi bu mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve DİSK’in yer aldığı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Aliağa’ya getirilecek asbestli gemiye karşı ortak yol haritası çizmek için düzenlediği toplantı kentteki çevre ile ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

Mimarlık Merkezi’ndeki toplantıda Brezilya’ya ait dev uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun Aliağa’da sökümüne karşı ortak mücadele kararı alındı. Bu mücadeleyi ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmak için ise İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin koordinasyonunda bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildi.

Sök Denizcilik şirketinin 2021 yılının Nisan ayında Brezilya’dan satın aldığı nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için İzmir Aliağa’ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen ay izin vermişti. Bilim insanları söküm işlemiyle ilgili çevre ve halk sağlığına ilişkin zararlar konusunda uyarsa da bakanlık geri adım atmadı. Geminin 5 Ağustos’ta Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması bekleniyor.

“İzmir’e asbest bombası geliyor”