‘Asbest bombası’na karşı mücadele sürüyor

Yayın tarihi: 1 Eylül 2022 Perşembe 7:00 pm - Güncelleme: 1 Eylül 2022 Perşembe 7:21 pm

Sökümüne verilen iznin iptal edilmesine rağmen Aliağa’ya doğru ilerlemekte olan  Nae Sao Paulo isimli uçak gemisi hakkında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Karşılarında çelik gibi duracağız.” denildi.

Tonlarca asbest barındırdığı ortaya çıkan Nae Sao Paulo isimli uçak gemisi İzmir Aliağa’da sökümüne verilen iznin iptal edilmesine rağmen Aliağa’ya doğru ilerlemeye devam ediyor.

Geminin Aliağa’da sökümüne yönelik mücadele veren İzmir Gemi Söküm Koordinasyon Kurulu, Sao Paulo ile ilgili ortak bir basın açıklaması yaptı. İzmir Gemi Söküm Koordinasyon Kurulu düzenlediği basın toplantısında, Aliağa’da sökülmesi için verilen izin iptal edilmesine rağmen gemi takip uygulamalarına göre halen Aliağa’ya doğru ilerlemekte olan asbestli gemi Sao Paulo’ya karşı mücadelenin süreceğini açıkladı.

“BİLİYORUZ Kİ ONLAR EMELLERİNDEN VAZGEÇMEYECEK”

Mücadelenin sürdüğünü söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Bugün daha umutla ve mutlulukla buradayız. Önemli bir kazanım elde ettik. 30 Ağustos 1922, emperyalizme vurulan en büyük tokadın tarihidir. Çok büyük bir zaferdir. Ne yazık ki emperyalizm, bu topraklar üzerindeki emellerinden asla vazgeçmemiştir. Bugün de yine tohumuyla, zehirli atığıyla, çöpüyle bu topraklar üzerindeki emellerini gerçekleştirmeye gayret etmektedir. Bu topraklar üzerinde emperyalizmin kurmaya çalıştığı hegemonyaya karşı durmaya devam edeceğiz. Kalıcı barışın tek bir sigortası vardır. O da o halkın örgütlü birlikteliği ve direnişi koruyor olmasıdır. Tüm İzmir halkının büyük hassasiyetle tek yumruk olduğunu biliyoruz. Bunu korumaya devam edeceğiz. Temkinli, ihtiyatlı olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki onlar emellerinden vazgeçmeyecek. Biz de karşılarında çelik gibi durmaya devam edeceğiz.”

“KURUM’UN AÇIKLAMASI MÜCADELE İÇİN NİHAİ SONUÇ DEĞİL”

İzmir Gemi Söküm Koordinasyon Kurulu adına ise basın açıklamasını TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Aykut Akdemir yaptı. Açıklama şöyle:

“Mücadelemiz güçlenerek devam ederken 26.08.2022 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından, ‘Tehlikeli Madde Envanter Raporu’nun Bakanlığa sunulmaması’ nedeniyle Nae Sao Paulo gemisi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edildiği, geminin Türkiye kara sularına girişine izin verilmeyeceği açıklandı. Yapılan açıklama, çevre ve halk sağlığına zararlı olan, bilim ve hukuk dışı işlere karşı yürütülen örgütlü mücadelenin sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak bu açıklama, mücadele için nihai bir sonuç değil, ihtiyatla karşıladığımız bir karardır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ‘gerekli belgelerin sağlanmamış olması’ gerekçe gösterilmiştir.

Gerekçenin esasa değil şekle ilişkin olması, sürecin kesin olarak sonlandırılmadığı anlamına gelmektedir. Gemi, hareketine devam etmektedir. Açıklamanın üzerinden 7 gün geçmiştir. İlgili ulusal uluslararası mevzuata aykırı olarak, eksik-yanlış beyanlarla Brezilya’daki mahkeme kararlarına ve yapılan açıklamaya rağmen zehirli gemi yolculuğunu durdurmamış, hâlâ yoluna devam etmektedir. İhracatçı şirket olan OCEANA şirketine gönderilen 26.08.2022 tarihli yazışma ile iznin askıya alındığı bilgisi verilerek, geminin yolculuğunun Basel Sözleşmesi’ne aykırı olduğu ve yasadışı hale geldiği belirtilmiş, Brezilya’ya geri dönmesi gerektiği bildirilmiştir. Bu kararla uluslararası mevzuata göre de hukuksuz olduğu beyanı kesinleşen gemi için gereğinin yapılması ve geminin Brezilya’ya geri gönderilmesi gerekmektedir.”

‘Asbest bombası’ geminin girişi yasaklandı! Soyer: İzmir’in çifte bayramı kutlu olsun