“Arkeolog Merve’nin ölümünden, liyakatsiz atama yapanlar sorumlu”

Yayın tarihi: 21 Ocak 2020 Salı 10:40 am - Güncelleme: 21 Ocak 2020 Salı 10:40 am

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesi’nde çalışan arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM’ye soru önergesi vererek “Devlet kurumlarında liyakatsiz görevlendirmelere imza atanlar, personelin şikâyetlerini dikkate almayanlar bu ölümden sorumludur” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.CHP Milletvekili Özgür Karabat, verdiği soru önergesinde yaşanan ölümlerden bizzat iktidarın sorumlu olduğunu söyledi. Karabat, “Merve’nin intihar etmeden önce kaleme aldığı not ve iş yerinden edindiğimiz bilgiler ciddi bir mobbinge işaret ediyor” dedi.

Türkiye’deki müzelerde ciddi envanter sorunları olduğuna dikkat çeken Karabat, müzede çok sayıda tarihi eserin kaybolduğu, bunlarla ilgili üst kurullara bildirilen şikâyetlerin dikkate alınmadığı iddialarının da araştırılmasını istedi.

ENVANTER KAYITLARI SORUNLU

Karabat, “Merve’nin intiharı aslında bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Sadece Gaziantep Müzesinde değil Türkiye’nin birçok müzesinde tarihi eserlerin durumu ve kayıtları konusunda ciddi ihmaller var. Bu konuda bizzat Bakanlığa intikal etmiş çok sayıda şikâyetten de haberdarız. Bunların takipçisi olacağız” dedi.

Karabat’ın Kültür Bakanlığı’na yönelttiği sorulardan bazıları şöyle:

  • Son beş yılda Gaziantep Müzesi hakkındaki şikâyetlere ilişkin herhangi bir teftiş başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa kaç müfettiş görevlendirilmiştir? Bu teftişler sonucunda olumsuz herhangi bir iş ya da işleme rastlanmış mıdır? Rastlanmışsa bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  • Genel Müdürlükten üst düzey bir yetkilinin Gaziantep Müzesi’ndeki arkeolog ve uzmanları sürgünlerle tehdit ettiği doğru mudur?
  • Yönetici konumdaki (Müdür, Müdür yardımcısı, Müdür Vekili) personelin sendikalara göre dağılımı nedir?