Araştırma: Koronavirüse yakalananların 6 ay boyunca tekrar hasta olma olasılıkları çok düşük

21 Kasım 2020 Cumartesi

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, koronavirüse yakalanan kişilerin en az 6 ay boyunca hastalığa tekrar yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğunu ortaya koydu. Dünya Sağlık Örgütü söz konusu araştırmayı “çok iyi bir haber” olarak karşıladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle kuruluşun salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

Toplantıda koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin konuşan Ghebreyesus, “Güzel haberler bize salgını sona erdirme umudu veriyor. Bu zaman zarfında yayılım zincirlerini kırmak ve hayat kurtarmak için sahip olduğumuz mevcut araçları kullanmaya devam etmeliyiz.” dedi.

“POTANSİYEL OLARAK ÖNEMLİ BİR HABER”

DSÖ’nün koronavirüse karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ve DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da,  İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından sağlık çalışanları üzerinde yapılan ve koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin en az 6 ay boyunca hastalığa tekrar yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğunu ortaya koyan araştırmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Araştırma sonucunun güzel bir haber olduğunu belirten Ryan, araştırmanın insanlardaki bağışıklık seviyesini anlamak açısından önemli olduğunu vurguladı. Ryan, “Bu potansiyel olarak önemli bir haber. Muhtemel koruma olduğunu bildiğimiz süreyi uzatıyor. Umarım bu süre daha da uzar. Bunun bir sınırı olabileceğini biliyoruz. Aynı zamanda aşı açısından da bize umut veriyor. Aşıya da benzer bağışıklık tepkileri görmeye başlarsak, daha uzun süreli koruma ümit edebiliriz.” dedi.

Kerkhove ise söz konusu araştırma sonucundan memnuniyet duyduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, çok iyi ve umut verici bir haber ve diğer çalışmaların da sonuçlarını da doğrulayan çok iyi bir haber. Şimdi bu antikor tepkisinin  kalıcı olduğunu ve aylarca sürdüğünü görüyoruz. Bu bireyleri daha uzun bir süre takip etmemiz gerekiyor, böylece bu antikorların ne kadar süre dayanacağını belirleyebiliriz. Ama bu iyi haber.”

“GERÇEKTEN İYİ HABER”

Araştırmaya ilişkin detayları paylaşan Oxford Üniversitesi çalışmanın nisan ve kasım arasında 30 haftalık bir dönemi kapsadığını ve 12 bin sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirildiğini belirtti. Araştırmada, 30 hafta içerisinde, antikor geliştirmemiş 11 bin 52 sağlık çalışanının 89’unda Kovid-19 virüsünün semptomlarla birlikte görüldüğü, vücudu antikor oluşturmuş 1246 kişinin ise bu süre içerisinde hastalığa tekrar yakalanmadığının görüldüğü paylaşıldı.

Oxford Üniversitesi Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümünde araştırmacı Prof. David Eyre, araştırmaya ilişkin, “Bu gerçekten iyi bir haber, Kovid-19’u pozitif çıkan çoğu insanın en azından kısa vadede tekrar hastalığa yakalanmayacağından emin olabiliriz.” dedi. Eyre, antikorun korumasının tam olarak ne kadar sürdüğünü ve virüs tekrar bulaştığında şiddetinin ne olacağını görmek için üzerinde araştırma yapılan sağlık çalışanlarını takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Benzer Haberler