Apple ürünlerinin üretimi 10 gün içinde tamamen durabilir

22 Nisan 2022 Cuma

Apple ürünlerinin üretimi 10 gün içinde tamamen durabilir

Bildiğiniz gibi Çin’de korona virüs vakalarında artış yaşanmasının ardından yeni bir korona dalgasının önüne geçmek isteyen Çin hükumeti birçok eyalette sıkı karantina kurallarını yeniden devreye sokmuştu. Bu karantina önlemleri kapsamında da pek çok üretim tesisi kapatılmıştı. Bu üretim tesislerinin uzun süre kapalı kalması, Apple’ın da aralarında yer aldığı pek çok şirket için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Analist raporları, Apple ürünleri için en çok parça üreten 200 tedarikçiden 100’ünün Çin’de karantinaya tabii tutulan bölgelerde yer aldığını gösteriyor. Bu da şirketin önümüzdeki günlerde en büyük tedarikçilerinin yarısını kaybedebileceği anlamına geliyor. Peki böyle bir durumda Amerikalı teknoloji devini neler bekliyor?

Apple

Çin’de faaliyet gösteren bir teknoloji uzmanına göre karantina konusunda işler değişmedi takdirde 10 gün sonra bu bölgelerdeki tüm üretim faaliyetleri tamamen duracak. Bu da Apple ürünlerinin üretiminin tamamen durmasıyla sonuçlanabilir. Çünkü bu bölgelerde sadece iPhone’ların üretiminden sorumlu olan Pegatron, Quanta, Compal gibi şirketler değil, iPhone ve iPad gibi ürünlerde bulunan kritik parçaları üreten şirketler de yer alıyor.

Hatırlayacağınız gibi daha geçen hafta Huawei yönetimi de bu konuya dikkat çekmiş, karantina konusunda ciddi bir değişim yaşanmazsa tüm teknoloji dünyasında üretimin durma noktasına gelebileceğine dikkat çekmişti.

Apple üretim tesisleri konusunda rakiplerine kıyasla daha çeşitli bölgelerde tesislere sahip olsa da karantinanın yaz aylarına kadar sürmesi onları da çaresiz bırakabilir. Elbette Amerikalı teknoloji devi böyle bir durumun yaşanmaması için Çin yönetimiyle sıkı temaslar içinde olacaktır.

Fantastic Beasts 3 gişede sınıfta kaldı

Benzer Haberler