Apple App Store yüzünden zor durumda

17 Nisan 2022 Pazar

Apple App Store yüzünden zor durumda

 Apple’ın başı App Store dışında uygulama yüklemek isteyenlerle dertte. Dahası hükümetler de Apple’ın karşısında.

Apple’ı en özel kılan şey hiç kuşkusuz kendisine ait bir ekosistemi olması ve bu yanıyla en büyük rakiplerinden ayrılması. Öyle ki her ne kadar Samsung, Xiaomi, Oppo gibi markalar akıllı cihaz pazarında oldukça önemli isimler olsa da, bu markaların tamamı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemine göbekten bağlı.

 

Bunun yanında Apple ise, kendi geliştirdiği iOS mobil işletim sistemi sayesinde tabiri caizse istediği gibi at koşturabiliyor. Bütün kurallarını kendi koyup, sisteme dahil olmak isteyen herkese bu kuralları dayatabiliyor. Ancak öyle görünüyor ki Apple’ın bu hükümranlığının sonu yaklaşıyor.

Apple App Store

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından üzerinde çalışılan ve Dijital Piyasalar Yasası olarak adlandırılan yeni bir yasal çalışma, bundan sonra App Store’u tek mobil uygulama kaynağı olmaktan çıkarmayı ve şirketin dilediği gibi komisyon kuralları koymasını engellemeyi amaçlıyor. Bilindiği üzere bu konuda en son Epic Games ile davalık olan Apple, farklı başlıklarda açılan davaların bazılarını kazanırken, bazılarını ise kaybetmişti.

Tabi bu konuda çalışma yürüten tek merci Avrupa Birliği değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde de Apple ve Google’ın günden güne alanlarında tekelleşmesinden rahatsızlık duyan senato üyeleri, bu konuda bazı önlemler alınması yönünde görüş bildirmeye başladı.

Son olarak bu gelişmelere paralel olarak bir açıklama yapan Tim Cook, Apple kullanıcılarının App Store dışında herhangi bir kaynaktan uygulama yüklemeleri halinde, gizlilik verilerinin ihlal edilebileceğini ve özel bilgilerinin istenmeyen kişilerin eline geçebileceğini söyledi.

Meta ilk AR gözlüklerini 2024’te piyasaya sürecek

Benzer Haberler