Antalya’daki teleferik faciasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı

Yayın tarihi: 13 Nisan 2024 Cumartesi 4:30 pm - Güncelleme: 13 Nisan 2024 Cumartesi 4:54 pm

Antalya’da meydana gelen teleferik kazasında, aralarında sorumlu firmanın çalışanlarının da yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Tünektepe Teleferik Tesisi’nde meydana gelen kazada 1 kişi yaşamını yitirirken, 17 kişi yaralanmıştı. Facianın ardından yaklaşık 1 gün süren kurtarma çalışmalarında, kabinlerde mahsur kalan tüm vatandaşlar tahliye edildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaşanan kazaya ilişkin açıklama yaptı. Tunç, aralarında sorumlu firmanın çalışanlarının da yer aldığı 13 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini duyurdu.

Tunç, soruşturma kapsamında olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanı bilirkişisinden oluşan heyetin, kabinlerde mahsur kalan vatandaşların kurtarma çalışmaları devam ederken detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yaptığını duyurdu.

KAZA TAŞIYICI DİREKLERİN BAĞLANTI NOKTASINDAKİ KIRIKTAN MEYDANA GELDİ

Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön raporda, olayın teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığı değerlendirildi.

Antalya’daki teleferik faciasında çalışmalar sona erdi! 1 ölü, 17 yaralı…

Kaynak: HABER MERKEZİ