Antalya Muratpaşa’da, Lev Tolstoy Rusya – Türkiye Dostluk Parkı açıldı

26 Ekim 2021 Salı

Antalya Muratpaşa’da, Lev Tolstoy Rusya – Türkiye Dostluk Parkı açıldı

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin Lev Tolstoy Rusya – Türkiye Kültür Parkı düzenlenen törenle açıldı. Açılışta, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu yetkilileri, Muratpaşa’da yaşan Rus vatandaşlarının kurduğu dernekler, Rus Film Günleri için kentte bulunan çok sayıda sinemacı yer alırken Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Rus komşularımıza iyi komşulukları için teşekkür ederim. Bu park Rus ve Türk halklarının dostluğunun ve iş birliğinin fiziki bir görüntüsü olacak” diye konuştu.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 3 bin metrekare genişliğe sahip ve içinde dünya edebiyatının ölümsüz ismi Lev Tolstoy büstünün yer aldığı Rusya – Türkiye Dostluk Parkı’nın açılışını törenle gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın ev sahipliği yaptığı açılışta Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu yetkilileri, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Rusya Uluslararası İş Birliği Derneği (RAMS) Başkanı Sergey Vyacheslavovich Kalashnikov, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Genel Sekreter Yardımcısı Ramin Ramizovich Gasimov ve Rus Film Günleri için Antalya’da bulunan Rus sinemacılar katıldı.

‘KALBİMİZ HEP BURADA OLACAK’

Törende, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Sorokina, yaklaşık 15 yıldır Antalya’da dernek olarak çeşitli festivaller ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Artık bu etkinlikleri yapabileceğimiz bir yerimiz var. Bizim kalbimiz hep burada olacak” dedi.

RUSLARIN İKİNCİ EVİ

RAMS Başkanı Kalashnikov ise Rusya ve Türkiye’nin dost ve komşu ülkeler olduğunu belirterek “Dünya artık çok küçük oldu. Antalya buna iyi örnektir. Çok sayıda Rus vatandaşı, ikinci ev olarak Antalya’yı seçti ve burada yaşıyor” diye konuştu. Başta Antalya olmak üzere Türkiye’de yaşayan Rusların aynı zamanda karşılıklı bir kültür taşıyıcısı olduğunu belirten Kalashnikov, “Siz artık ne Türkiye’de ne de Rusya’da yabancı değilsiniz” dedi.

‘ÇOK ŞANSLISINIZ’

Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Genel Sekreter Yardımcısı Gasimov ise Lev Tolstoy Rusya – Türkiye Dostluk Parkı’nın açılışının Antalya ve Muratpaşa’da yaşayan Ruslar için çok önemli bir gün olduğunu söyledi. İki ülke milletleri arasındaki dostluk ve arkadaşlığın her şeyden önemli olduğunun altını çizen Gasimov, “Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal’la yaptığımız toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişerek devam etmesi noktasında, kindusundi, çok büyük istek gördüm. Çok güçlü ve güzel bir başkanınız var. Çok şanslısınız” diye konuştu.

MURATPAŞA: BARIŞIN KENTİ

Başkan Uysal, Antalya ve bölgesinin antik çağda adının “Halkların barış içinde yaşadığı yer” anlamına gelen Pamfilya olduğunu belirterek, katılımcıları Turizmin başkenti Antalya’nın kalbindeyiz. Çok farklı halklarını barış içinde yaşadığı yeriz” diyerek selamladı. Rusya ile güçlü ilişkilerin olduğunu dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:
“Kurtuluş Savaşı’mıza verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Turizmimize verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Tarımımıza verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Bütün bu alanlardaki işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Ve bütün Rus komşularımıza iyi komşulukları için teşekkür ederim.”

DOSTLUĞUN SİMGESİ

Konuşmasına Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in “Başkası da öyle sevsin yürekten” dizesiyle biten ‘Ben Sizi Sevdim’ şiirini okuyarak devam eden Başkan Uysal, parkta büstü yer alan Lev Tolstoy’un dünya edebiyatı içinde çok önemli bir yeri bulunduğunu belirtti. “Çünkü barışı, en net bir şekilde sanatla buluşturan klasiklerin başında geliyor” diyen Başkan Uysal, Tolstoy’un sanatın barış için olduğunu ve insanların ilişkilerini olumlu etkilemiyorsa o sanat işe yaramaz olduğunu savunduğunu aktardı.

Başkan Uysal, “Tolstoy büstünün Rusya – Türkiye Dostluk Parkı’nda yaşaması Rus ve Türk halklarının dostluğunun ve iş birliğinin fiziki bir görüntüsü olacak. Bize bu olanağı sağlayan Muratpaşa halkına teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal ve davetliler, Rusya Uluslararası İş Birliği Derneği, Türkiye Dostluk Derneği ve Kültürlerarası Diyalog-Birleşik Dünya Fonu tarafından hediye edilen Lev Tolstoy büstünün açılışını gerçekleştirdi.

Benzer Haberler