Altın Portakal’da kriz büyüyor! Demet Akbağ jüri başkanlığından istifa etti

29 Eylül 2023 Cuma

‘Kanun Hükmü’ belgeselinin seçkiden çıkarıldığı Altın Portakal Film Festivali‘nin jüri başkanı Demet Akbağ görevinden istifa etti.

‘Kanun Hükmü’ belgeselinin seçkiden çıkarılmasıyla gündemde olan Altın Portakal Film Festivali’nde kriz büyüyor. Festivalin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı Demet Akbağ, görevinden istifa ettiğini dile getirdiği bir açıklama yaptı. Akbağ açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir hafta boyunca sinema konuşmak ve sinemayla iç içe olmak için kabul ettiğim, Antalya Altın Portakal Film Festivali – Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve ismimin dahil olmadığım olaylar içerisinde geçmesinden duyduğum rahatsızlık sebebiyle festivalde yer almayacağım.”

‘GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMEYECEĞİZ’

Festivalin jüri üyelerinden Ali Ercivan ise jüri üyelerinin adına şu ortak açıklamasını paylaştı: “Festivale ve filmlere sahip çıkmak adına elimizden geleni yaptık. Yaşananlar üzücü ama gelinen noktada tavrımız başından beri net. Jüri görevimizi yerine getirmeyeceğiz.”

Altın Portakal’dan çekilen bakanlığa Tamer Karadağlı’dan tam destek

ALTIN PORTAKAL’DA ‘KANUN HÜKMÜ’ KRİZİ

KHK ile ihraç edilenleri anlatan ‘Kanun Hükmü’ belgeseli Altın Portakal Film Festivali’nin seçkisinden çıkarılmıştı. 24 yönetmen karara tepki olarak festivalden filmlerini çekmişti. Festival yönetimi bunun üzerine filmi tekrar seçkiye almıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da festival yönetiminin bu kararına tepki olarak festivalden desteğini çekmişti. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise “Altın Portakal festivalinde terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez” açıklamasını yapmıştı.

Bu gelişmeler sonrası festival yönetimi filmi yeniden seçkiden çıkarmıştı. Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu karara ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“Kanun Hükmü adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır. Soruşturma ile birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler oldukça yüksek perdeden devam etmektedir. Oysa oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik. Geldiğimiz noktada olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kanun Hükmü adlı belgeseli, Festival seçkisinden çıkarıyoruz.”