Altılı masa dördüncü kez toplanıyor! Gündemde hangi konular var?

29 Mayıs 2022 Pazar

Altılı masa Gelecek Partisi ev sahipliğinde 4. kez toplanıyor. Toplantıda iş birliğinin temel ilke ve hedeflerinin somutlaştırılması bekleniyor.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi liderlerinin oluşturduğu ‘altılı masa’nın dördüncü toplantısı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde bugün yapılacak. Toplantıda 6 partinin yaptığı iş birliğinin ilke ve hedeflerini belirleyen metnin somutlaştırılması hedefleniyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Mutabakat Metni’ne imza atan 6 muhalefet liderinin son toplantısında parlamenter sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve işbirliğinin temel ilke ve hedefleri konularında çalışacak komisyonlar kuruldu. Söz konusu komisyonlar geçtiğimiz ay içinde her hafta toplandı. Bugün yapılacak dördüncü toplantıda liderlerin bu komisyonların çalışmalarından ortaya çıkan raporları değerlendirmesi bekleniyor.

24 BAŞLIK VAR

Habere göre 6 siyasi parti temsilcisinin katıldığı Seçim Komisyonu toplantılarında seçim süreci boyunca yapılacak çalışmalar 24 başlıkta belirlendi. Seçim sonuçlarını izleyecek alt yapının oluşturulması, hukuki destek, sandık kurulu üyelerinin takibi gibi çalışma alanları belirleyen komisyon kararları liderlerin onayına sunulacak. Toplantıda seçim kadar önem verilen sandık güvenliği çalışmasının 6 partinin ittifak kombinasyonu ne olursa olsun devam etmesinin de kayda alınması bekleniyor.

Altılı zirve öncesi “Türkiye’nin Masası” paylaşımı

Benzer Haberler