Alper Gezeravcı’nın dünyaya dönüşü bir kez daha ertelendi

Yayın tarihi: 4 Şubat 2024 Pazar 9:17 am - Güncelleme: 4 Şubat 2024 Pazar 9:17 am

Uzay görevlerini tamamlayan Alper Gezeravcı ve beraberindeki astronotlar dönmeye hazırlanırken hava koşulları nedeniyle dönüş tarihleri bir kez daha ertelendi.

Spacex, olumsuz hava koşulları nedeniyle Alper Gezeravcı ve beraberindeki astronotların dünyaya dönüşünün bir kez daha ertelendiğini duyurdu. Florida’daki olumsuz hava koşullarının elverişli olmamasının gerekçe gösterildiği açıklamada Dragon kapsülünün, istasyondan ayrılmasının en erken 6 Şubat’ta olacağını açıkladı.

EN ERKEN 6 ŞUBAT’TA DÖNEBİLİRLER

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatının dünyaya dönüşü bir kez daha ertelendi. SpaceX şirketi tarafından yapılan açıklamada, Florida kıyılarındaki olumsuz hava koşullarının dönüş için elverişsiz olduğu belirtildi. Açıklamada, Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılması için en erken tarihin 6 Şubat Salı günü olarak planlandığı ifade edildi. Gezeravcı’nın önceki gün Türkiye saatiyle 14.00’te ISS’ten ayrılması bekleniyordu. Ax-3 ekibi için dün uğurlama töreni düzenlenmişti.

12 SAAT SÜRECEK

Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, uzay istasyonuna kenetli halde 14 gündür kendilerini bekleyen Dragon kapsülüne geçecek. Dünya’ya dönüş yolculuğu ise 12 saat sürecek. Kapıların kapatılmasının ardından, uzay istasyonundan ayrılacak kapsül daha sonra kontrollü olarak yavaşlayıp dönüşe geçecek.

Atmosfere girişin ardından sürtünmenin etkisiyle yavaşlayan Dragon Kapsülü paraşütlerin açılmasının ardından iniş yapacak. Planlı inişin, ABD’nin Florida eyaletinin doğusundaki Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi’nde bulunan 7 potansiyel iniş noktasından birine yapılması bekleniyor. (DHA)

Alper Gezeravcı’nın dünyaya dönüşü ertelendi!

Kaynak: TELE1