Almanya’da bir eyalet vatandaşlık şartlarını değiştirdi! İsrail’i tanıma zorunluluğu

6 Aralık 2023 Çarşamba

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık başvurusu şartları için yeni bir genelge yayımladı. Şartlara “İsrail‘in var olma hakkı” eklendi.

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyalet İçişleri Bakanlığı vatandaşlık şartlarıyla ilgili yayımladığı genelgede “İsrail’in var olma hakkının Almanya’nın varlık nedeni” olduğu belirtildi.

Eyalet İçişleri Bakanı Tamara Zieschang Magdeburg da yaptığı açıklamada, gönderilen genelgeyle eyalette Alman vatandaşlığı için başvuranların İsrail’in varlığını kabul ettiğini beyan etmeleri gerektiğini ve bunun, vatandaşlık için ön koşul haline getirildiğini kaydetti.

Genelgede, “Alman vatandaşlığına geçmek İsrail’in var olma hakkına bağlılık gerektirir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin vatandaşlığa kabulden hemen önce İsrail’in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail devletinin varlığına aykırı her türlü çabayı kınadıklarını yazılı olarak teyit etmeleri gerekmektedir” ifadelerine yer verilerek, başvuru sahiplerinin beyanda bulunmayı reddetmeleri halinde vatandaşlığa kabul belgesinin düzenlenmemesi istendi. (AA)

Davutoğlu: Savaşın başından beri İsrail’e Türkiye’den 350 gemi gitti