Ali Babacan: Türkiye, Suriye’deki herkesle konuşmalı

20 Temmuz 2021 Salı

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, bazı partilerin ‘Bize oy verin, Suriyeliler’in hepsini göndereceğiz’ diyeceklerini belirterek, “Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hataylı bir vatandaşın Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili diyaloğunu bugün paylaştı. Videoda, vatandaşın “Suriyelilere yeni tavizler verilmesi durumunda Antakya’nın çok ciddi güvenlik ve terör sorunları yaşayacağı kanaatindeyim” derken, Babacan şöyle konuştu:

“Suriyeliler’in çözümü Suriye’de. Önce Suriye’de barış ve istikrarın hakim olması için Türkiye’nin çözümlerin parçası olması gerekiyor. Türkiye şu anda sorunların parçası. Suriye’yle ilgili strateji olmalı. Türkiye’nin Suriye’de herkesle konuşuyor olması ve Suriye’nin iç meselelerinde taraf olmaktan çekilmesi gerekiyor. Suriye’de barış ve istikrar ancak böyle sağlanır.

“BARIŞ SAĞLANMADIKÇA DÖNME ŞANSLARI YOK”

Suriye’de barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansının olmadığını biliyorsunuz. Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar. Biz gerçekçiyiz. Suriyelilerin çözümünü Suriye’de aramak gerekir. Suriye politikasının tamamen yeniden yazılması gerekiyor.”

Mülteci akını sürüyor! Van’dan yeni görüntüler

Benzer Haberler