Alevilerden Akşam yazarına protesto

16 Kasım 2021 Salı

Alevilerden Akşam yazarına protesto

Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yazdığı yazıda Alevileri ve çocuklarını hedef alan nefret söylemi içeren yazısına Aleviler kitlesel bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Alevi örgütlerinin genel başkanları ve Alevi yurttaşlar, Akşam yazarı, AKP’li Hüseyin Besli’nin Alevi ve Kürtlere yönelik nefret söylemini protesto etmek için Akşam Gazetesi’nin İstanbul İkitelli’deki binası önünde bir araya geldi. Aleviler adına basın açıklamasını okuyan Alevi Vakıfları Federasyonu Haydar Baki Doğan; Besli ve benzerlerinin her zaman iftira attığını, yalanları vicdansızca söylediklerini vurguladı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri adına basın açıklamasını okuyan Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Besli ve benzerlerinin her zaman iftira attığını, yalanları vicdansızca söylediklerini kaydetti.

“NİYET VE YALANDAN FAYDA SAĞLAMAK SİZİN İŞİNİZ”

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle son dönemlerde toplumun önde gelen ve toplum mühendisi rolünü üstlenmiş, bu anlamda kendi din anlayışına ve ideolojisine göre toplum modeli açıklayan entelektüel, sosyal bilimciler hatta siyasiler çoğalmıştır. Bu durum Alevi toplumu üzerinde yürütülen asimilasyona yönelik olayların ve olguların düğümlendiği noktayı göstermeye yetiyor. Alevi toplumunu azınlık gibi görüp haklarını inkâr etme üzerine; her gün kin, öfke ve nefret kusan bu tip şahıslar gündem oluşturarak Alevileri politik ve siyasi araç olarak kullanmaktadırlar. Bu şahısların açıklamalarına baktığımızda tarihte gerici-merkeziyetçi yönetim anlayışının katletmek istediği Aleviler için verdiği fermanların kokusu var.

Yüzyıllarca saygısızlığa, iftiraya ve katliamlara maruz kalan Aleviler, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi ve yakın zamanda Gezi’de hep bu bahanelerle katledildiler. Oysa Alevilikte ne Emevi sapkınlığı, ne Vahhabî bağnazlığı, ne hırsızlık ne talan ne de riyakarlık vardı. Bu bir kindi, bu kin Şah Hüseyin’e düşmanlık edenlerin kiniydi, bitmedi bitmiyor…

Bakınız Hüseyin Besli ne diyor; ‘Alevi ve Kürt Çocukları çifte kavrulmuş yalancıdır’ diyor. Bu sözler aslında Hüseyin Besli ve onun zihniyetinin Alevilere kuşkulu, şüpheci, aşırı ağır travmatik faşizan duygularının sonucudur.

Sayın Besli;

Alevi çocukları, yalancı değil; onların inançlarını yasaklayan, üstünü örten ideolojisi, fetihçi zihniyeti size yalanları söyletiyor. Sizler kötü niyetiniz üzerine Alevi çocuklarına hep iftira attınız, kapılarını işaretlediniz, katlettiniz, okullarda, işyerlerinde ve sokakta hep ötekileştirdiniz, siz; toplumun diğer kesimini kindar yaparak onları insanlık dışı kanılara yönlendirdiniz, komşuyu komşuya düşman ettiniz.

Yalan söyleme davranışları ve kandırma konusuna gelince; size ve sizin zihniyetinize birkaç sözümüz var;

AİHM’in cemevleri ilgili kararlarının hala uygulanmaması,

Alevilerin vergileriyle Diyanetinizin sosyal ve ekonomik yönden koruma altında olması

Alevi vatandaşların köylerine camii yapmanız ve imam atamanız

Alevilerin inanç merkezlerine, dergâh ve türbelerine el koymanız

Okullarda Alevi çocuklarına namaz kıldırmanız

Alevilerin ibadethanelerine ‘cümbüş evi’ demeniz

Devleti İslamlaştırarak, Sünni mezhebe dayalı bir rejim inşası adına Alevileri düşman saymanız

Sokakta, mahallelerde Sünni vatandaşları kışkırtarak sosyal ilişkileri yönlendirmeniz, çatışma yaratmanız ve bu çatışmada güç kazanmak adına sosyal, hukuksal, siyasal ayrımcılık yapmanız sizin gibi yalakalar için bir zorunluluk olup yalanın da talanın da ta kendisi.

Buradan Akşam gazetesine çağrımızdır;

Gazetenizde böylesi nefret ifadelerinin, Alevileri aşağılayan ve ahlaki olarak zaaf içinde yetiştirildikleri gibi akıl almaz bir iftira ile toplumu açıkça kışkırtmak amaçlı güden bu yazarı aranızda barındırmayın, iş akdine son verin.”

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu’nun birçok konuda yalan söylediğini iddia eden Besli, yazısında “Alevi, Kürt bir aile çocuklarına Alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği, öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır. Yani söz konusu çocuklar ‘çifte kavrulmuş yalancı’ olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir” şeklinde nefret söylemlerinde bulunmuştu.

Gri pasaportla insan kaçıran başkanlar, Erdoğan’ın elinden ödül aldı

Benzer Haberler