Akşener’in SADAT silahları iddiası araştırıldı mı?

Yayın tarihi: 14 Mayıs 2022 Cumartesi 3:47 pm - Güncelleme: 14 Mayıs 2022 Cumartesi 3:47 pm

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu SADAT’ın merkezine gitti. 2018 yılında da Akşener iddiayı gündeme getirmiş fakat üzeri kapatılmıştı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT’ın merkezine gitmesinin ardından sosyal medyadan paylaşımlar yaptı. Kılıçdaroğlu, seçim güvenliğini sağlayacaklarını söyleyerek, “Erdoğan al şu paramiliter artıklarını, ne yaparsan yap. Seçim yaklaştıkça zulmünü artırma niyetindesin biliyorum. SADAT’tan da medet umuyorsan bil ki her türlü pisliğe karışmış bu zorbalardan zerre korkuyorsak namerdiz!” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması akıllara İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in 2018 yılındaki açıklamalarını getirdi. Akşener de silahlı kamplardan bahsetmiş, SADAT konusunda uyarmıştı.

Akşener şu ifadeleri kullanmıştı:

“Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın Sadat da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum.”

AKŞENER 2018’DE GÜNDEME GETİRDİ

Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yapılan anketlerde 50+1’i ferah ferah göremiyorlar o yüzden AKP’de asabiyet var. Vatandaş ‘Hile olacak, oy kullansak ne olur’ dememeli. Seçmeni sandıktan uzak tutmak istiyorlar. ‘Sandık başlarını Sadat’çılar tutacak, falanca silahlı örgüt tutacakmış’ diye vatandaşa korku aşılıyorlar. Ben de her fırsatta onlara ‘korkmayın’ diyorum. Korku kelimesi sinsi şekilde insanların ilklerine işleyen bir kelime olmuş. Bizim huzura ihtiyacımız var bunu da sağlayacağız.”

AKŞENER İFADE VERMİŞTİ

Sözlerinin ardından Akşener, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bilgisine başvurulmak üzere çağrılmıştı. Ankara Adliyesi’ne avukatıyla birlikte gelen Akşener, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili Ramazan Dinç’e bilgi sahibi sıfatıyla yaklaşık iki saat ifade verdi.

Akşener ifadesinde şunları söyledi:

“Ben eski İçişleri Bakanı olduğum için zaman zaman devlet içerisinde görevli bürokratlar ve sivil kesimden bazı insanlar önemli gördükleri konuları benimle, iktidarda tanıdığım insanlara iletmek üzere paylaşırlar. Kamuda çalıştığı için ismini açıklayamayacağım birisi Tokat kırsalında sivil şahıslara silahlı eğitim verildiği iddiasıyla bana fotoğraflar gösterdi. Video kaydı yoktu. O fotoğrafların Tokat kırsalında sivillere silahlı eğitim verilen kamplara ait olduğunu belirtmişti. Fotoğrafları bana bırakmadan kendisi geri götürdü. Tokat ve Konya illerinde nerede, kimler tarafından ve kimlere silahlı eğitim verildiği konusunda somut bilgiye sahip değilim.”

Kılıçdaroğlu’ndan SADAT baskını! Bu zorbalardan zerre korkuyorsak namerdiz…

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin TSK ile ilgili sözleri yeniden gündem oldu