Akşener’den milletvekillerine talimat: Yolsuzluk tekliflerinizi bir bir Meclis’e getirin

Yayın tarihi: 12 Ekim 2022 Çarşamba 10:48 am - Güncelleme: 12 Ekim 2022 Çarşamba 11:38 am

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada milletvekillerine talimat vererek “yolsuzluk tekliflerini Meclis’e getirmelerini” istedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Akşener, “Neymiş yolsuzluğu engelleyecekmiş. Ben lafa değil icraata bakarım. Eğer zerre samimiysen biz sonuna kadar varız” diye konuştu.

Meral Akşener konuşmasına başlamadan önce İYİ Parti’ye katılan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru ve 22. Dönem AKP Balıkesir Milletvekili olan Turhan Çömez’in rozetini taktı.

Akşener’in grup toplantısındaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Zorluklar çekilen günlerin artık sonuna geliyoruz, bu haram düzenine dur diyeceğimiz güne bir hafta daha yaklaştık. Herkes gönlünü ferah tutsun, iyi parti iktidarına bir hafta daha yaklaştık. İktidarın başındaki kişi artık iyice saçmalıyor da bunu oradan anlıyoruz. Öyle yalanlar söylerler ki kendileri de inanmakta zorlanırlar. Aynı Sayın Erdoğan’ın son zamanlarda yaptığı gibi; ‘Yoksulluğun olmayacağı bir ülkeyi biz yaparız’ dedi. Fıkra bu kadar. Beş kere dinledim aynen böyle dinledi.

RÜŞVET DE YOLSUZLUK DA SENİN ESERİN

Bay Kriz krizi yolsuzluğu engellemenin hazırlığı içindeymiş, ne zaman? İktidarının 20. yılı biterken. İnsan rakibi de olsa insan muhataplarında biraz ciddiyet biraz zeka arıyor, ama maalesef bulamıyoruz. İnanın İyi Parti olarak bu vasatlıktan çok muzdaribiz. Çözemezsin sayın Erdoğan çözemezsin çünkü rüşvet de yolsuzluk da bizzat senin eserin. Bir iktidarın 20 yılın sonunda böyle bir vaatte bulunması düpedüz aymazlıktır. Ülkede yolsuzluk ve rüşvet sorunu varsa sen 20 yıldır hiçbir şey yapmadığın için var.

Erdoğan’ın eski doktoru Turhan Çömez İYİ Parti’ye katıldı

Görevi çiftçiyi ayakta tutmak olan Ziraat Bankası’ndan kredi alıp tek kuruş ödemeden medya imparatorluğu satın alanlar var. Çözmek mi istiyorsun tek bir hareketin yeter. Mesela SPK üzerinden şirketleri haraca bağlayan vekil var. Çözmek mi istiyorsun bir talimatın yeter, al sana yolsuzluk çömez de görelim. Elini tutan mı var! Mesela eşine şirket kurdurup kendi bakanlığına dezenfektan satan kendi bakanın var hesap sorsana kardeşim. Çözmek mi istiyorsun işte sana fırsat.

ZERRE SAMİMİYSEN BİZ SONUNA KADAR VARIZ

Sayın Erdoğan, elinde türlü imkan var ama sen hâlâ laf kalabalığı yapıyorsun. Yalanlarınla çalınan minareye kılıf dikiyorsun. Senin işin minarenin yerinde kalmasını sağlamak. Neymiş yolsuzluğu engelleyecekmiş. Ben lafa değil icraata bakarım. Eğer zerre samimiysen biz sonuna kadar varız. Buyur hodri meydan.

VEKİLLERE TALİMAT VERDİ

Hatta sen hiç zahmet etme yorulma ben buradan milletvekili arkadaşlarıma, Birol Aydemir’e Ümit Özlale’ye Erhan Usta’ya ve gıcıkların şahı bütün milletvekillerine “yolsuzlukla mücadele için yasa tekliflerinizi bir bir meclise getireceksiniz” talimatı veriyorum. Madem yolsuzluğu halletmeye niyetlisin o zaman ne kadar samimisin görelim bakalım.

YİNE ARAZİ OLACAKSANIZ OLMAZ

Yine arazi olacaksanız olmaz. Onun için şimdiden uyarıyorum millete yolsuzluğu çözeceğim diye vadedip yasa tekliflerimize hayır oyu veren yalancıdır utanmazdır yüzsüzdür.

UTANÇ VERİCİ SANSÜR YASASI

AK Parti iktidarının beceriksiz yönetim anlayışı hayatımızın her alanında derin yaralar açmaya devam ediyor. Hürriyetimize vurdukları prangaların ağır yükünü taşıyoruz. AK Parti iktidarı yüzünden Meclis’imiz milletimizin iradesine karşı yapılan büyük bir ayıba şahitlik ediyor. Utanç verici sansür yasasının maddeleri maalesef birer birer geçiyor. Bu kahredici istibdat yasasına el kaldıran her bir kişiyi vekili oldukları aziz milletimizin vicdanına havale ediyor ve buradan açıkça ilan etmek istiyorum. Ne yaparsanız yapın hakikati yalanlarınızla değiştiremeyecek, bu milleti susturamayacak, sindiremeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın korkuyla yasaklarla baskıyla bu ülkeyi yönetemeyeceksiniz. Çünkü kaçırdığınız çok önemli bir gerçek var o da insanımızın ekmek kadar hürriyete de ihtiyacı olduğu gerçeği. Ne yazık ki AK Parti’nin devri iktidarında milletimiz bugün hem açlıkla hem de istibdatla sınanıyor. Hem hakaretle hem de iftirayla karşılaşıyor.

NEBATİ’YE GÖNDERME

“Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye göndermede bulunan Akşener, “Neydi… Epistemolojiyi söyleyemiyorum kardeşim. Nöro’yu söyleyeceğim. Nöro ekonomi mi? Doktorlar mı var aramızda?” diye konuştu.

Bakan Nebati canlı yayında kendisini eleştiren Özgür Demirtaş’ı hedef aldı

SÜRTÜK ÇIKIŞI

Sırf karşı mahalleden gördüğü için bu milletin annelerine ablalarına sürtük dedi. Peki tüm bu utanç sayın Erdoğan’a yetti mi? Maalesef yetmedi. Kadınların omuzlarında yükselen cumhuriyetimizi kadınların namusuna dil uzatarak ezmeye çalışan Sayın Erdoğan bu kez de yeni, düşman kuvvet olan cumhuriyetin esas sahibi siz gençlerimizi çekti. Zaten şimdiye kadar gençlerimizin beklentilerini hiç anlayamamıştı. Onların taleplerini hiç görememişti.

GENÇLERE SESLENDİ: TOPARLANIN, GİTMİYORUZ

Şimdi de 20 yıldır yönettiği Türkiye’de nefes alamadıkları için gençlerimizi “süfli” yani aşağılık heveslerin peşinden gitmekle suçluyor.

Sayın Erdoğan bak ben sana söyleyeyim gençlerimizin hevesleri hiç de aşağılık değil ama sen gözünü bürüyen kibir yüzünden önünü göremez olmuşsun. Kendini o kadar çok sevmişsin ki bu vatanın evlatlarına duyduğun sevgiyi kaybetmişsin. Gençlerimiz öz vatanlarını keyfinden terk etmiyor. Yeterince çalışırsam başarırım inancını kaybettikleri için gitmek istiyorlar. Adeta bir açık hava hapishanesine mahkum edildikleri için gitmek istiyorlar. Dünyadaki akranları hayatlarını doyasıya yaşarken kendi harçlıklarını biriktirip ülke ülke gezebilirken, bir araba almak için devlete üç araba almak gerekmezken, ilk işlerine girer girmek kendi evlerine çıkabilirken, Türk gencinin kaderi ona reva gördüğünüz 10 metrekarelik odasında kara kara düşünüp YouTube’dan yabancı akranlarının mutlu hayatlarını izlemek midir? Sizin gözünüzde Türk gencinin bir Amerikan genci kadar değeri yok mudur?

Meral Akşener ‘başörtüsü’ sessizliğini bozdu

TÜRK GENCİ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK ETMİYOR MU?

Senin lüks şımarıklık saydığın şeyler süfli diyerek horladığın mutlu ve huzurlu bir hayata dair talepler gençlerimizin en temel ihtiyaçları. Ayrıca tut ki lüks olsun Türk genci her şeyin en iyisini hak etmiyor mu? Bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak çıkıp kendi gencine aşağılık dedin ya sana yazıklar olsun. Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucu gücü ve ebedi koruyucusu olan gençlere her şeyi fazla gören bu zavallı zihniyete yazıklar olsun. Milletine sövmeye utanmayan bu yönetim anlayışına yazıklar olsun. Ak Parti iktidarının Türkiye’ye vereceği hiçbir şey kalmadı.

Cumhuriyetimizin o zor günlerinde gençlerini okuyup vatanlarına hizmet etsinler diye ‘sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum alevler olarak geri dönmelisiniz’ diyen bir cumhuriyet vardı. Ne yazık ki bugün milletin birikimleriyle okuyup en iyi okullardan mezun olan gençlerimizi içeri tıkmak için her bahaneye başvuran, hapsedemediklerinin de vatanlarından gitmesi için uğraşan devlet postuna bürünmüş zavallılar var. Ancak nasıl ki o gün dünyanın sessizliği karşısında Türkiye’de konuşan, savunan ve inanan bir cumhuriyet nesli çıktıysa, bugün de dünyanın Z kuşağı dediği, ama aslında Türkiye’de 100 yıl sonra yeniden ortaya çıkan bir cumhuriyet nesli var. Selam olsun her birine.

Erdoğan’ın eski doktoru Turhan Çömez İYİ Parti’ye katıldı