AKP’yi Bolşeviklere benzeten HDP’li Katırcıoğlu’ndan yeni açıklama

8 Aralık 2018 Cumartesi

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, AKP iktidarını Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) benzeten Katırcıoğlu, gelen tepkiler sonrası açıklamada bulundu. 

Yeni Yaşam gazetesindeki köşesinde yanıt veren Katırcıoğlu, “HDP’yi ‘sosyalist’ olarak görmeyen ama sosyalist olması için gayret içinde olan çevreler bir çeşit ‘Hah yakaladık!’ dercesine mutlu olmuşa benziyorlar” dedi.  Prof. Dr. Katırcıoğlu, kendisini eleştirenlerle böyle bir ortamda Sovyetler Birliği’ndeki Bolşevikler (çoğunluktakiler) ve Menşevikler (azınlıktakiler) tartışmasına girmeyeceğini belirterek , “Ama iktidara gelenlerin ülkeyi yöneltmekte oldukları gidişin tümüyle ‘devletçi’ ve ‘otoriter’bir yol olduğunu söylüyorum” dedi.

Sosyal medyada kendisine “unsur” diye bahseden kişilere  ‘terbiyesiz’ diyen Katırcıoğlu,  “Biz işimizi yapıyoruz. İşimiz de başta Kürtler olmak üzere bu toplumun bütün ezilenlerin taleplerini yükseltmek ve bu ülkenin daha özgürlükçü ve demokratik bir ülke olmasına çalışmak. Geriniz laf-ı güzaf…”  diye yazdı.

Önceki dönem HDP MYK üyesi ve HDP Milletvekili adayı Alp Altınörs, Katırcıoğlu’na cevaben ETHA’da bir yazı kaleme almış, “HDP’nin önüne bir soru koymuştur” demişti.

Sosyolog ve 24 Haziran seçimlerinde HDP Ankara Milletvekili adayı olan Veli Saçılık da Katırcıoğlu’na tepki göstermiş, sosyal medya hesabından “Of be! Bu ne fecaat bir açıklama. İşçi Sovyetleri’yle Dumayı birbirine karıştırmış. Menşevikler İşçi Sovyetleri’nde devrim sonrası bile çoğunluktu. Bolşevikler’i AKP’ye benzetmek, insan evladının gerçekleştirdiği en büyük devrimine hakarettir” mesajını paylaşmıştı.

Saçılık bugün de Katırcıoğlu’nun yazısını paylaşarak “Fehmi Koruvari argümanlarla sosyalizm eleştirisi yapmaya devam etmiş Katırcıoğlu. Özgürlük için sosyalizmde ısrar edeceğiz” dedi.

 

 

Benzer Haberler