AKP’nin kurucularından televizyon kanalında itiraf: ‘Poliste teşkilat kurduk, başına Gülen’i koyduk’

12 Temmuz 2019 Cuma

AKP’nin kurucularından televizyon kanalında itiraf: ‘Poliste teşkilat kurduk, başına Gülen’i koyduk’

Danimarka’nın devlet televizyon kanalı DR2, dün gece, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili “Erdoğan’ın Güçlü Adamı” adlı bir program yayınladı. Programda, Erdoğan’ın; Erbakan’ın yanında nasıl yetiştiği, belediye başkanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar olan siyasi yaşamı, Ergenekon, Gezi olayları, bin 200 odalı saray gibi konulara değinildi.

HDP eski Milletvekili Fırat yaşamını yitirdi: Son ziyaretçisi Erdoğan oldu

Hollandalı aşırı sağcı lider Wilders ile ilgili belgeselin hemen ardından yayınlanan “Erdoğan’ın Güçlü Adamı” adlı programda röportaj yapan AKP’liler, Gülen Cemaati üyelerine devlet dairelerine yerleştirdiklerini itiraf ettiler.

Programda AKP kurucularından, HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Erdoğan ile ilk kez cezaevinde yaptığı ziyaret sırasında tanıştığını belirterek, görüşmeyi şu ifadelerle anlattı:

“Poliste bir istihbarat teşkilatı oluşturduk. Başına ve yönetimine Fethullah Gülen cemaatinden insanları getirdik. Tayyip Erdoğan’a bunun sakıncasını anlatmaya çalıştığımda bana aynen şunu söyledi: ‘Dengir bey, kıblemiz aynı olan insanlardan zarar gelmez.”

“CEMAAT’LE İŞBİRLİĞİ KAZANDIRIYORDU”

AKP kurucularından, eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış da aynı programda, “Gülen cemaatiyle işbirliği yapmak partiye bir artı kazandırıyordu. O zaman aradaki çizgiyi ayırt etmek mümkün değildi. Zaman içinde ayrışmalar başladı. Askerlerin üretilmiş delillerle içeri alındıklarını anladık” ifadelerini kullandı.

GÜLEN: BAŞBUĞ’U O TUTUKLATTI

Belgeselde, Pensilvanya’da Fethullan Gülen ile yapılan röportaja da yer verildi. Gülen şu ifadeleri kullandı:

“(Tayyip Erdoğan) Parti kurmak istediği zaman kendisi bize geldi. Çok iddialıydı. Ben kendisine dikkatli olmasını önerdim. Parti kurmak için fikrime başvurmak istediğini söyledi ama daha çok oy avcılığı yapıyordu. Yani bizim oylarımızın peşindeydi. Askerler konusunda uyardım, ‘iyi geçinmezseniz size sorun yaratabilir’ dedim.

İlker Başbuğ’u da o tutuklattı. O içinde olan ayrılık düşüncesini dışa vurdu ama bizim ayrılmamız söz konusu değil. Bunlar kitap okumazlar, Kuran’ı okumazlar. Sağlam bir mantığı olmayan insanlar. Çevresinde insafsız, onun imkanlarıyla geçinen insanlar var. Onların da verdikleri fikirlerle önü alınmaz bir tren gibi, Hitler, Saddam gibi bir tren haline gelebilir.”

Kaynak: Aydınlık

Benzer Haberler