AKP’li vekil Ağrı’daki şatafatlı sahuru ‘çatlayın’ diyerek savundu

12 Nisan 2022 Salı

AKP’nin Ağrı’daki düzenlediği sahur Meclis’te gündeme geldi. AKP Gençlik Kolları Başkanı İnan’ın “Kudurmaya devam edeceksiniz” sözlerinden sonra bir skandal savunma daha geldi. AKP’li Durgut, TBMM’de “O gençleri Kandil’de istiyorsunuz, onlar sahur sofrasında; çatlayın” dedi.

AKP iktidarının ekonomi politikaları sebebiyle peş peşe gelen zamlar ve hızla artan enflasyon vatandaşın belini büktü. Vatandaş Ramazan’da alışveriş sepetini doldurmazken AKP Ağrı Gençlik Kolları çalgılı çengili bir sahur düzenledi. AKP’liler yapılan sahur programının videosunu sildi fakat ardından programı savunmaya başladı. AKP Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan, şatafatlı sahur hakkında konuşarak, “Kudurmaya devam edeceksiniz” dedi.

İnan’ın skandal ifadesinden sonra bir ifade de TBMM çatısı altında duyuldu. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in Ağrı’daki şatafatlı sahurun fotoğrafının göstermesinin ardından AKP İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut,”O gençleri Kandil’de istiyorsunuz, onlar sahur sofrasında; çatlayın” dedi.

AYDEMİR: KİRİŞCİ NEYİN KAFASINI YAŞIYOR

İYİ Parti Grubu’nun, tarım sektöründeki girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin araştırma önergesinin gündeme alınmasına ilişkin önerisi TBMM’de görüşüldü

HDP Grubu adına  konuşan Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Türkiye’de aç açıkta kimse yok” sözlerine tepki gösterdi. Aydemir, “Kirişci acaba neyin kafasını yaşıyor? Hangi ülkede yaşıyor, nerede yaşıyor? Eğer Türkiye’de tarımsal anlamda bir sorun, sıkıntı yoksa… Buğday ithalatının yüzde 100’üne yakınını şu anda Rusya ve Ukrayna’dan, savaş hâlinde olan bu 2 ülkeden ithal etmek zorunda bırakılan bir tarım ve çiftçi gerçeğiyle karşı karşıyayız” dedi.

Aydemir, kürsüden AKP Ağrı Gençlik Kolları’nın sahur programına ait bir fotoğraf göstererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kirişci’ye cevap olsun babında şunu söylüyorum: Ülkemizde muazzam atasözleri var, özellikle AKP’nin aç ve açlıkla ilgili yapmış olduğu siyaseti çok iyi bir şekilde ifade eden ‘Eğer imam gülerse cemaat kahkaha atarmış.’ Bunun daha değişik versiyonları da var, onu sizin takdirlerinize sunuyorum. Bakın, eğer imam saraydan ejder meyveli ‘smoothie’ tarifi, yine, eğer, imam saraydan manda yoğurduna Medine hurması ve kestane balı tarifleri verirse cemaat bundan asla ve kata uzakta durmaz. O cemaat de imamına nazire yapar şekilde, işte, Ağrı Gençlik Kollarının gece saat iki buçuk, üçte vermiş olduğu bu sahurla cevabını vermiş olur” diye konuştu.

“NE VARMIŞ ORADA?”

AKP İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ise yerinden Aydemir’e, “Ne varmış orada ne var orada. Ne var orada? Gençler toplanmış sahur yapıyor” karşılığını verdi.

Bunun üzerine Aydemir bir fotoğraf daha çıkararak, “Burada ne var? Ekonomik kriz nedeniyle Manisa Turgutlu’da evine ekmek götüremediği için kendisini yakan vatandaş var; onun çocuğunun hakkı var, hakkı… Anladınız mı? Bu vatandaşın hakkı var; beyinlerinize, bilinçaltınıza, bedeninize yazın” karşılığını verdi.

AKP’li Durgut ise “Çocukların hakkını siz çok iyi biliyorsunuz… Dağa kaçırdığınız çocukların…” dedi.

Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu halkı yanma pozisyonuna AKP Hükûmeti zorladı. Niye? Çünkü evine ekmek götüremiyor. Neden götüremiyor? Recep Tayyip Erdoğan tarımdan gerekli nemalanmayı götüremediği, ‘beşli çete’ yol açamadığı için, yol açamadığı için… Bu insanlar aç, bu insanlar ekmeğe muhtaç. Bunun hesabını bu halk mutlak suretle soracaktır.”

“ÇATLAYIN”

Durgut’ta “O gençleri Kandil’de istiyorsunuz, onlar sahur sofrasında; çatlayın” diye konuştu.

 

Merdan Yanardağ “kudurmaya devam edeceksiniz” sözlerine ateş püskürdü!

Benzer Haberler