AKP’li belediyeden vakıf üniversitesine ’46 milyonluk bina’ kıyağı!

28 Ocak 2020 Salı

AKP’li belediyeden vakıf üniversitesine ’46 milyonluk bina’ kıyağı!

AKP’li eski Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın, mütevelli heyetinde bulunduğu Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı 29 Mayıs Üniversitesi için 17 bin metrekarelik bina yaptırdığı ortaya çıktı. AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından da söz konusu üniversite için 46 milyon lira harcandı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; AKP’li Ümraniye Belediyesi’nin mevzuata aykırı olarak Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan 29 Mayıs Üniversitesi’ne hizmet binası yaptırdığı belirlendi. AKP döneminde İBB’den de üniversiteye 46 milyon liralık bina yaptırıldı.

Akıllara durgunluk veren yöntem! AKP’li belediye tanıdıklarını memur yapmak için yeni yol buldu

SAYIŞTAY RAPORU ORTAYA ÇIKARDI

Ümraniye Belediyesi, 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bilgiye göre, Belediye Meclisi tarafından 2016 ve 2017 yılında AKP’li Belediye Başkanı Hasan Can’a 29 Mayıs Üniversitesi yerleşkesindeki bazı binaların yapımını üstlenmesi için yetki verildi. AKP’li Can’ın aynı zamanda da 29 Mayıs Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde yer aldığı öğrenildi.

Sayıştay denetçileri, Meclis kararı ile belediyenin 29 Mayıs Üniversitesi’ne hizmet binası yapmasını “hukuki dayanaktan yoksun” olarak nitelendirdi. Denetim raporunda, 17 bin metrekarelik kapalı alanı sahip İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ana kampus binasının AKP’li belediye tarafından yaptırıldığı belirtildi.

AKP’li Belediye Ensar Vakfın’ı destekleyen vakıftan 220 bin TL’ye Kuran aldı

Sayıştay’ın denetim raporunda, “Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesinin uygulanması açısından kamu kurum veya kuruluşu statüsüne haiz olmayan vakıf üniversitesine ait bina inşaatının belediye tarafından üstlenilmesinde mevzuata uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

İBB DE 46 MİLYON TL HARCADI

29 Mayıs Üniversitesi’ne AKP döneminde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017 yılında yapılan ihaleyle 43 milyon TL’lik yerleşke yaptırıldığı ortaya çıktı. İBB, ‘Ümraniye 29 Mayıs Üniversitesi Kampusu Projesi’ adı altında rektörlük binası, iki adet derslik binası, yer altı otoparkı, avlu ve kütüphane inşa etti.

İBB’nin yaptırdığı kütüphane binası içerisinde toplam alanı 5 bin 900 metrekare olan üç adet okuma salonu, serbest okuma salonları, dört adet toplantı salonu, 48 adet derslik, 43 adet ofis, iki adet Konferans Salonu, 10 adet Seminer, iki adet sergi salonu, kafe ve depolar yer aldı.

33 BİN TL’YE ÖĞRENCİ ALIYOR

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nin 2019-2020 dönemindeki program ücretleri yıllık 26 bin 460 TL ile 33 bin 480 arasında değişiyor.

Benzer Haberler