AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi’nden gezi açıklaması

12 Nisan 2022 Salı

AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi’nden gezi açıklaması

Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve 4 AKP’li İlçe Belediye Başkanının olduğu grup 5 ülke gezecek. Afyonkarahisar Belediye Başkan yardımcısı Murat Öner konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Vatandaşlar hayat pahalılığı ile mücadele ederken, başkanlığını AKP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yaptığı ve yönetiminde de 4 AKP’li İlçe Belediye Başkanın yer aldığı Çevre Hizmetleri Birliği, “Teknik Gezi” adı altında 67 kişiyle yurt dışı gezisine çıkıyor. 4-9 Mayıs tarihinde yapılacak 6 günlük gezi, 1 milyon 21 bin liraya mal olacak. Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere 9 şehir gezilecek. Gezi programının içeriği ise gün gün belli. İlk gün 67 kişilik heyet İstanbul’dan Münih’e uçacak. Programın tanıtım metninde ilk gün için “Panaromik şehir turu” ifadesi yer aldı.

Yoksulluğun fotoğrafı!

İkinci gün ise “Leipzig’e hareket” planı yapıldı. 3. günün programı ise şu tanıtımla konuklara bildirildi. “Prag’a dönüyoruz. Akşam arzu eden misafirlerimizin katılımıyla Orta Çağ Gecesi Etkinliği yer alıyor.”

‘BİRALARI ÇOK MEŞHUR’

“Bu etkinliğimizde, ortaçağ dönemine ait kıyafetler giymiş müzisyenler, birbirinden güzel Çek kızlarının yaptığı ateş dansları eşliğinde Çekya mutfağının tatlarını denemek ve meşhur biralarını tatma fırsatı yakalayacaksınız.” Programa göre turun 4. günü ise Viyana’da geçecek. 5. gün de gezi grubunun “Macarların geleneksel Çigan eğlencesine” katılacağı öğrenildi. 6. gün program bitiyor. Budapeşte turundan sonra İstanbul’a dönülüyor.

CHP’li Engin Özkoç: Asgari ücret açlık sınırının altında kaldı

5 YILDIZLI OTELLERDE KONAKLAMA

6 gün sürecek gezide grup 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayacak. Katılanlara Türkçe rehberlik hizmeti de verilecek. Geziyi düzenleyen Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği yaşanabilir bir çevre oluşturmak, çevresel projeler yapmak ve çevre sağlığını bozucu faaliyetlerin önüne geçmek amacıyla kuruldu.

66 belediyenin üye olduğu Birliğin yönetimini oluşturan Encümen heyetinde, AKP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Başkan yardımcısı Murat Öner, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban ile AKP’li Sandıklı, Bolvadin, Susuz ve Dinar İlçe Belediye Başkanları, Mustafa Çöl, Fatih Kayacan, Mehmet Selek ve Nihat Sarı bulunuyor.

Ekonomik krizde son nokta! ‘Böbrek’ ilanları Google trendlerde…

Geziye katılacak kişiler arasında ismi geçen Afyonkarahisar Belediye Başkan yardımcısı Murat Öner, konu ile ilgili Cumhuriyet’ten Rabia Azra Sözcü’ye konuştu.

“GENELEVE GİDECEK MİSİNİZ MİNVALİNDE HABER YAPILIYOR”
İşte, Belediye Başkanı Öner’in gazetemize verdiği yanıtlar…

Teknik gezi programınıza gelen tepkiler hakkında neler söylemek istersiniz?

“Bu başlıkla yapılan haberler tamamen önyargılıdır. Gezinin içerisinde böyle bir şey yok, amacı da bu değil. Geziye katılacak insanlar öyle bir şeye katılacak karakterde insanlar değil. “Orada geneleve gidecek misiniz?” minvalinde haber yapılıyor. Haber yapılacak tabi, eleştiri en güzel şey ancak eleştiri, ülkenin hayrınaysa yapılmalı.”

Gezinin maliyeti de tartışma konusu oldu. 1 milyon 21 bin lira deniyor…

“Çevre Hizmetleri Birliği, Afyon Belediyesi’nin de üyesi olduğu Afyon’daki tüm belediyelerin özel idaresinden oluşan bir birlik. Bu kararı Afyon Belediyesi tek başına almıyor, tüm belediyeleri temsilen alınan bir karar. Birliğin ücret noktasını tam bilmiyorum ama o civarlarda olabilir çünkü 5-6 günlük bir gezi. Kişi başı 15 bin liraya denk geliyor olabilir.”

Geziye siz de katılacak mısınız?

“Ben ismimi Çevre Birliği’ne vermedim. Ben gitmeyeceğim. Birlik’ten listeyi alıp bakabilirsiniz. Gidebilirim de, bu da önemli değil yalnızca haberin yapılış tarzı hoş değil. ”

“FİYAT ÇOK UYGUN BENCE”
Gezinin amacı nedir?

“Çevre Hizmetleri Birliği’nin amacı bulunduğu şehirdeki sıfır atık projesini geliştirmek, çevre bilinci oluşturmaktır. Birliğimiz Afyon genelinin çoğunda çöpleri topluyor ve bu çöpler büyük bir enerji üretiyor. Ürettiği elektrik ile de kendini çeviren bir yer. Belediyelerden bir şey alınmıyor. Bahsettiğiniz 1 milyon 21 bin lira birliğin karıdır. Gezide gidilecek jeotermaller örnek teşkil edecek yerler. Afyon’da da Sandıklı, Gecek, Kızıl Kilise ve Merkez’de hep jeotermal var. Amacımız halk sağlığı konusunda şehir kıyaslaması yapmak. Orada ne yapıldığına bakmak.”

Zamlar ve hayat pahalılığı sürerken gezinin maliyetine vatandaşlar tepki gösterdi. Neler söyleyeceksiniz?

“Tepki yok ki, evet pahalılıkla ilgili bir sıkıntı var ama bu dönemde siz ‘ateş dansı’ izlemeye gidecekler derseniz tepki gösterirler. O insanlar ateş dansını izlemeye, zorla çekseniz dahi gitmez. İstanbul’dan Afyon’a günü birlik gelseniz 15 bin liradan fazla ödersiniz. Fiyat çok uygun bence.”

 

Benzer Haberler